Egzoplaneta podobna do Ziemi. To pierwsze takie odkrycie
Egzoplanety to niezwykłe i bardzo tajemnicze obiekty w kosmosie, które nieustannie zaskakują badaczy. Teraz naukowcy dokonali historycznego odkrycia - znaleziono egzoplanetę o atmosferze podobnej do Ziemi.
Grupa badaczy z Uniwersytetu w Lund przebadała dokładniej egzoplanetę WASP-189b i dokonała niezwykłych obserwacji. Okazuje się, że obiekt ma atmosferę składającą się z pięciu różnych warstw, zupełnie jak Ziemia. Do tej pory nigdy wcześniej nie udało się zaobserwować podobnego obiektu.
Do tej pory naukowcy byli przekonani, że atmosfery egzoplanet składają się z pojedynczej warstwy. Atmosfera WASP-189b, podobnie jak ziemska, pochłania promieniowanie z pobliskiej gwiazdy.
Jednak robi to inaczej niż nasza - w tym przypadku za ochronę egzoplanety odpowiadają metale ciężkie takie jak żelazo, tytan, chrom i magnez. Co ciekawe, w składzie odkryto również dwutlenek tytanu, którego nigdy wcześniej nie zaobserwowano w atmosferach innych planet.
- Dwutlenek tytanu pochłania promieniowanie krótkofalowe, jak np. promieniowanie ultrafioletowe. Jego odkrycie w atmosferze WASP-189b może więc wskazywać na obecność warstwy atmosfery, która wchodzi w interakcję z kosmicznym promieniowaniem, działając podobnie, jak warstwa ozonowa na Ziemi - wyjaśnia Kevin Heng z Uniwersytetu w Bernie.
Niestety WASP-189b raczej nie da się nazwać drugą Ziemią. Warunki panujące na tym gazowym gigancie są zbyt ekstremalne, by mogło tam istnieć życie, jakie znamy. Jednak odkrycie egzoplanety podobnej pod kątem atmosfery do Ziemi otwiera badaczom zupełnie nowe pole obserwacji.