Edukacyjne netbooki w pierwszej szkole w Polsce

Realizację pierwszego w Polsce projektu pilotażowego, wykorzystującego w szkole netbooki edukacyjne, zastępujące na lekcjach tradycyjne podręczniki, rozpoczęto w poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 33 w Katowicach.

Edukacyjne netbooki w pierwszej szkole w Polsce

  1. netbooki będzie testować przez trzy dni, jako pierwsza w Polsce, klasa III a. "Bardzo nam się podobają, fajne są te lekcje, na pewno bardziej ciekawe niż z książkami" - mówiły dziennikarzom dzieci.

Netbooki, z których korzystają, są projektowane i tworzone z myślą o zastosowaniu w szkole, dla dzieci w wieku od 6 do 1. lat. Można się na nich uczyć zarówno matematyki i języków obcych, jak i ochrony środowiska. Dostępne są gry edukacyjne, prezentacje, mapy, słowniki, ale oferują również nowe sposoby sprawdzania wiedzy, jak szybkie zdalne quizy; możliwe jest też natychmiastowe sprawdzenie prac.

Konstrukcja komputerów jest wzmocniona, klawiatura odporna na zalanie, są też pokryte specjalną gumową warstwą, która chroni je przed wstrząsami i uderzeniami. Urządzenia są kolorowe i dostosowane wielkością klawiatury i ekranu do rozmiarów dzieci - tak by nie zasłaniały im tablicy.

Obraz
© Komputer międzynarodowego projektu "One Laptop Per Child"

"Są dużo mniejsze niż kartka A-4. a ważą mniej niż jedna duża książka. Najważniejsze jest jednak to, co komputer pozwala robić, a książka - nie: interakcyjna praca, nauka i zabawa" - powiedział dyrektor firmy Intel w Polsce, Tomasz Klekowski.

Komputery są połączone w sieć, mogą też być podłączone do internetu za pośrednictwem szkolnej sieci lokalnej. Głównym netbookiem jest komputer nauczyciela, który widzi, co robi uczeń i może nadzorować jego pracę. "Nie muszę już wołać: +Cisza+. Wystarczy, że na chwilę wykluczę niesfornego ucznia z systemu. Mogę też połączyć komputery w grupki po cztery i zza biurka skontrolować dzięki temu pracę całej klasy w ciągu kilku minut" - powiedziała nauczycielka Elżbieta Bryl.

Przed poniedziałkową uroczystością dzieci testowały sprzęt przez kilkanaście dni. "Ciągle się uczymy - i dzieci, i ja; system jest też na bieżąco udoskonalany. Czy się sprawdza, będzie można ocenić dopiero po jakimś czasie, ale już widzę, że mobilizuje dzieci do pracy, są bardziej skoncentrowane" - oceniła Bryl.

"Informatyka rozwija się bardzo szybko. Jeżeli nie będziemy przyzwyczajać się od najmłodszych lat, że komputer może być sprawnym i przyjaznym narzędziem, i uczyć sprawnego posługiwania się nim, to w starszym wieku o wiele trudniej będzie przełamać pewne bariery" - uznał wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Koszt jednego urządzenia to ponad 30. dolarów. Koszty pilotażu ponosi firma Intel, która dostarczyła netbooki, komputer dla nauczyciela, serwer szkolny, oprogramowanie i infrastrukturę sieci bezprzewodowej.

"Chcemy pokazać, jak te komputery mogą pracować, jakie korzyści dają uczniom, nauczycielom i szkole. Mamy nadzieję, że jeśli ten pilotaż pokaże korzyści z zastosowania takich komputerów, to będzie następnie powielany w skali regionalnej czy ogólnopolskiej. Niezbędne będzie jednak wówczas wsparcie samorządów czy rządu" - powiedział Klekowski.

Projekt będzie monitorowany przez Śląskie Kuratorium Oświaty, które na podstawie wyników oceni możliwości jego dalszego wdrażania.

Netbooki edukacyjne na najszerszą skalę stosowane są obecnie w Portugalii, gdzie do szkół ma trafić w sumie 700 tys. komputerów. Testowane są również w Serbii, Macedonii, na Węgrzech i w Czechach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (65)