E‑recepta w telefonie? Podpowiadamy, z jakiej aplikacji korzystać

Od stycznia 2020 r. wszystkie leki, które są wydawane z przepisu lekarza, znajdują się na e-recepcie, czyli recepcie elektronicznej. Wiadomość z kodem, który upoważnia cię do zakupu leków jest przechowywana na twoim urządzeniu cyfrowym, dzięki czemu masz do niej dostęp w każdej chwili. Ministerstwo Zdrowia zachęca również do korzystania z wygodnych aplikacji na telefon - jakich?

E-recepta w telefonie? Podpowiadamy, z jakiej aplikacji korzystać
E-recepta w telefonie? Podpowiadamy, z jakiej aplikacji korzystać
Źródło zdjęć: © materiały partnera

Informacja medyczna podmiotu Nasza Recepta

Elektroniczna recepta to cyfrowa wersja znanej nam od lat recepty papierowej. Podczas wizyty lekarz może wysłać ci e-receptę jako SMS lub e-mail, albo podać sam 4-cyfrowy kod. Taką e-receptę otrzymasz nie tylko po osobistej wizycie w gabinecie, ale i za pośrednictwem e-konsultacji, np. poprzez Nasza Recepta. Centra Lecznicze współpracujące z lekarzami to jeszcze szybszy sposób na zdobycie leków, ponieważ w przeciwieństwie do placówek stacjonarnych, działają całodobowo. Wystarczy wypełnić formularz, opłacić zamówienie, a po kilku minutach kod będzie gotowy do zrealizowania w aptece. Aby mieć jeszcze większą kontrolę nad kwestiami medycznymi, warto korzystać z wygodnych cyfrowych rozwiązań.

Jak działa e-recepta?

Aby otrzymać e-receptę, należy przejść przez kilkuetapowy schemat:

  1. Pacjent kontaktuje się z lekarzem: albo osobiście w przychodni lub placówce prywatnej, albo za pośrednictwem platformy, gdzie również znajduje się kalkulator e-recepty. Jeśli wybrano tę opcję, należy wypełnić formularz kontaktowy, który jest jednocześnie wywiadem medycznym.
  2. Lekarz poprzez oficjalną platformę wystawia e-recepty (kod składający się z 4 cyfr), które pacjent otrzymuje SMS-em lub e-mailem. Wszystko widnieje również w aplikacji, jeśli ją pobrano.
  3. Pacjent udaje się do dowolnej apteki, gdzie farmaceuta wydaje lek na podstawie kodu i numeru PESEL (lub skanuje kod QR z aplikacji).

E-recepty: aplikacja mojeIKP

Aplikacja mojeIKP to łatwy dostęp do e-recept, e-skierowań, e-rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 oraz szybki wgląd do Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Aplikacja jest bezpłatna, dostępna zarówno dla urządzeń mobilnych z systemem Android, jak i iOS. Daje dostęp do części funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Oto niektóre z nich:

  • łatwe wyszukiwanie wystawionych e-recept i e-skierowań z czytelną adnotacją, które z nich zostały zrealizowane;
  • możliwość wykupienia e-recepty w aptece poprzez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu;
  • otrzymywanie powiadomień na telefon o wystawionych e-receptach i e-skierowaniach. Dotyczy to również dokumentów wystawionych twoim dzieciom lub innej bliskiej osobie, która upoważniła cię do swojego IKP;
  • możliwość sprawdzenia ulotki, dawkowania leków oraz tego, ile jest ważna e-recepta;
  • możliwość pobrania e-recepty i e-skierowania w formie pdf (do wydruku) celem przekazania ich innej osobie (e-mailem, SMS-em itp.)

Co trzeba zrobić, aby po ściągnięciu aplikacji móc wykupić przepisane e-recepty? Logowanie profilem zaufanym lub kontem bankowym to podstawowa czynność podczas korzystania z wszystkich rozwiązań cyfrowych Ministerstwa. Dodatkowo w aplikacji mojeIKP nadaje się kod PIN, którego używa się przy kolejnych logowaniach.

E-recepty i cyfrowy portfel z dokumentami: aplikacja mObywatel

Aplikacja ta ma szerzej rozumiane funkcjonalności, bowiem obok dostępu do e-recept (które również realizujesz bez podawania numeru PESEL), masz dostęp do wielu innych dokumentów, które zwykle przechowuje się w portfelu, m.in.:

  • mPrawo jazdy;
  • mPojazd;mTożsamość (dowód osobisty);
  • mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka;
  • Unijny Certyfikat COVID(paszport covidowy);
  • Karta Dużej Rodziny (mKDR).

Świat się zmienia, a zapotrzebowanie na nowoczesny system opieki zdrowotnej jest dziś większe niż kiedykolwiek. Technologia pomaga większej liczbie Polaków uzyskać dostęp do bezpieczniejszej, szybszej i lepszej jakości opieki zdrowotnej. Warto korzystać z cyfrowych rozwiązań.

Informacja medyczna podmiotu Nasza Recepta

Komentarze (0)