E-papierosy dla dzieci

E-papierosy dla dzieci

E-papierosy dla dzieci
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.02.2013 08:55, aktualizacja: 20.02.2013 09:33

Żadne przepisy nie zabraniają sprzedawać osobom nieletnim
elektronicznych papierosów, które uzależniają od nikotyny - alarmuje "Dziennik Polski".

Bowiem dostęp do nich nie jest regulowany przez ustawę o ochronie zdrowia przed wyrobami tytoniowymi, bo nie zawierają tytoniu. Nie są też traktowane jako nikotynowa terapia zastępcza, przez co nie obejmuje ich prawo farmaceutyczne - wyjasnia "DP".

- _ E-papierosy znalazły się w pewnego rodzaju luce prawnej, przez to są dostępne dla wszystkich _ - mówi Dominika Kawalec ze Stowarzyszenia "Manko", promującego pozytywne postawy wśród młodych ludzi.

A według ekspertów dymek z e-gadżetu może prowadzić do nałogu. - _ Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest uzależniająca _ - wskazuje prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Jak dodaje, dla młodej osoby, która nie miał jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów.

Oburzenia sprawą nie kryje poseł PO Ireneusz Raś. - _ Przecież to nie są zabawki. Przepisy zabraniające sprzedaży dzieciom e-papierosów powinny wejść w życia jak najszybciej _ - mówi polityk.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)