E‑booki wyzwaniem dla publikacji tradycyjnych
E-booki, telefony komórkowe i tablety stały się w Chinach w 2012 r.
dużym wyzwaniem dla tradycyjnych książek - wynika z sondażu, o którym pisze agencja Xinhua.
Przeciętny Chińczyk rocznie czyta ponad cztery książki w formie papierowej i ponad dwie - w
elektronicznej.
Chińczycy przeczytali w zeszłym roku średnio ponad cztery książki, 7. gazet, sześć czasopism i ponad dwie książki elektroniczne. Czytelnictwo e-booków wzrosło w porównaniu do poprzedniego roku o ponad 65 proc. Czytelnictwo tradycyjnych książek również wzrosło, ale dzienniki i czasopisma zanotowały spadek - wynika z sondażu opracowanego przez Chińską Akademię Prasy i Publikacji.
Tylko 1,3 proc. z prawie 2. tys. respondentów przyznało, że czyta dużo, a ponad 50 proc. oceniło, że powinno czytać więcej.
Sondaż pokazał również, że ankietowani w wieku 18-7. lat czytają średnio 15 minut dziennie, 1 godz. 39 minut oglądają telewizję i ponad 46 minut przeznaczają na przeglądanie internetu. Co ciekawe, ponad 30 proc. ankietowanych poświęca aż 40 minut na czytanie, używając telefonów komórkowych.
Mimo że publikacje internetowe i e-booki stopniowo wypierają książki tradycyjne, wielu respondentów odpowiedziało, że wciąż lubi czytać publikacje drukowane.
Poziom czytelnictwa w Chinach wzrasta, ale jest on znacznie niższy niż w wiodących w tej dziedzinie krajach świata. Koreańczycy czytają średnio 1. książek w ciągu roku, Japończycy 8,5, Francuzi 8,4, a Amerykanie 7.