Dzisiaj Aphelium. Ziemia znajduje się najdalej od Słońca w 2018 roku

Dzisiaj Aphelium. Ziemia znajduje się najdalej od Słońca w 2018 roku
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

06.07.2018 14:47, aktual.: 06.07.2018 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piątek 6 lipca około godziny 19:00 Ziemia znajdzie się w najdalszej odległości od Słońca w tym roku. To zjawisko coroczne, odbywające się między 4 a 6 lipca. I nie, nie oznacza to, że będzie zimniej.

Aphelium, to moment, w którym Ziemia znajdzie się, aż 152,1 mln kilometrów od Słońca. Trudno w to uwierzyć, bo przecież jest gorąco? Nie sugeruj się odległością. To, że jesteśmy daleko, wcale nie oznacza, że powinno być chłodniej. To dosyć popularny mit, ale nie ma w nim ani krzty prawdy. Paradoksalnie i analogicznie, w zimę, między 2 a 4 stycznia dochodzi do peryhelium, czyli momentu w którym Ziemia znajduje się najbliżej Słońca, około 147,1 mln km.

Średnio, odległość Ziemi od Słońca wynosi około 149,6 mln kilometrów. Ziemia krąży wokół naszej jedynej gwiazdy w Układzie Słonecznym. Jednak jej trasa nie jest okręgiem. Orbita po której krąży nasza planeta jest eliptyczna, więc Słońce nie znajduje się w geometrycznym środku.

Wpływ na zmianę temperatury w porach roku nie ma odległość od Słońca, jak błędnie popularnie niektórzy sądzą. Te 5 mln km różnicy nie ma praktycznie żadnego wpływu. To nachylenie osi obrotu Ziemi sprawia, że w lecie jest cieplej. Gdy promienie słoneczne padają pod większym kątem, jest nam w lato ciepło. Więcej popularnych faktów i mitów o Słońcu i kosmosie znajdziesz poniżej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także