Dziś startuje Falcon Heavy z misją STP‑2. Oglądaj na żywo
Już dzisiaj o 8.30 startuje rakieta Falcon Heavy, która rozpocznie swoją trzecią misję. Chociaż ze względu na warunki zewnętrzne start trzeba było opóźnić o kilka godzin, to teraz Falcon Heavy ma ruszyć już bez dalszych opóźnień. Cały start można obserwować na żywo.
25.06.2019 | aktual.: 25.06.2019 09:44
Przygotowania do startu oraz sam moment wystartowania rakiety Falcon Heavy możecie obserwować na żywo poniżej:
- Start przebiegał bez problemów do czasu, gdy o 8:42 środkowy rdzeń Falcona Heavy rozbił się nad Oceanem Atlantyckim podczas próby lądowania. Zdaje się jednak, że nie zakłóciło to dalszego lotu rakiety.
- Tuż po 9:00 telemetria z rakiety potwierdza pomyślne rozdzielenie pierwszych dwóch satelitów, wysyłając mikrosatelitę Oculus-ASR i parę CubeSatów na orbitę.
- 9:15 - kolejne ładunki oddzielają się od rakiet prawidłowo, NASA potwierdza również odbiór danych z satelitów.
- Silniki rakiety są obecnie wyłączone i zostaną ponownie uruchomione, kiedy Falcona Heavy będzie musiał zmienić orbitę. Najważniejsze wydarzenia możecie śledzić na powyższym filmie.
Rakieta Falcona Heavy z misją STP-2
Falcon Heavy to rakieta wytwarzana i obsługiwana przez amerykańską firmę SpaceX (należącą do Elona Muska i kojarzoną również z projektem satelitów Starlink). Jej pierwszy lot odbył się 6 lutego 2018 roku, drugi miał miejsce 12 czerwca 2019 roku. Falcon Heavy jest najcięższą w historii rakietą nośną i może przenosić do 63,800 kg ładunku. Wszystkie dotychczasowe misje i testy były prowadzone z myślą o potencjale, jaki może mieć w przyszłej kolonizacji Marsa.
Tym razem potężna rakieta przenosie na orbitę m.in. żagiel słoneczny, nowy zegar atomowy NASA i prochy 152 osób. Dodatkowo Falcon Heavy wprowadzi na orbitę 24 satelity dla Amerykańskiego Departamentu Obrony i innych klientów. Elon Musk nazwał start rakiety "najtrudniejszym startem w historii SpaceX". Jednak jeżeli misja zakończy się powodzeniem, rząd amerykański ma nawiązać trwałą współpracę z SpaceX z wykorzystaniem rakiet Falcon Heavy.
Dodatkowym celem misji jest również zademonstrowanie możliwości zebrania danych mających pozwolić na jej certyfikację do przyszłych lotów w ramach programu NSSL prowadzonego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.