Dziś na niebie niezwykły spektakl. Księżyc zakryje Aldebaran

Dziś na niebie niezwykły spektakl. Księżyc zakryje Aldebaran
Źródło zdjęć: © spaceweathergallery.com | Barbara Grudzińska
Arkadiusz Stando

23.02.2018 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Będziemy mogli podziwiać zakrycie Aldebaran przez Księżyc. Najjaśniejsza gwiazda z gwiazdozbioru Byka zostanie zakryta przez naszego naturalnego satelitę na niemal godzinę. Warto obejrzeć, bo następna okazja nie zdarzy się prędko.

W latach 2015-2018 mieliśmy całą serię zakryć Aldebaran przez Księżyc. Teraz się kończy. Następna okazja nadejdzie dopiero w 2034 r. Do spektaklu dojdzie około godziny 18:00 polskiego czasu. Zależnie od miasta, do zakrycia dojdzie w odstępie kilkunastu minut.

Aldebaran jest dość jasną gwiazdą, więc można bez problemu zauważyć ją gołym okiem. Należy do gwiazd podwójnych, czyli układu dwóch gwiazd leżących blisko siebie.

Zjawisko nastąpi tuż po zmierzchu. Wtedy Księżyc i Aldebaran będą wysoko na niebie, około 50 stopni powyżej południowego horyzontu. Księżyc będzie wtedy w pierwszej kwadrze, więc połowa jego tarczy będzie jasna.

"W Warszawie zakrycie nastąpi o 18:10:57. Odkrycia spodziewamy się o 19:11:29. Naturalnie jeśli pozwoli pogoda - na FB zrobię dla Was transmisję na żywo z tego zjawiska." - pisze na swoim profilu Facebook Karol Wójcicki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)