Dziś dzień walki z internetową cenzurą

Dziś dzień walki z internetową cenzurą

Dziś dzień walki z internetową cenzurą
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
12.03.2008 13:30, aktualizacja: 12.03.2008 16:30

Reporterzy bez Granic, organizacja zajmująca się promowaniem idei wolnych mediów, nawołuje internautów z całego świata do udziału w sieciowych, wirtualnych demonstracjach i wyrażania w ten sposób sprzeciwu wobec cenzurowaniu Internetu. 12 marca przypada bowiem pierwszy w historii Dzień Wolności Słowa w Internecie.

Z okazji Dnia Wolności Słowa w Internecie po raz kolejny organizowana jest akcja "24 godzin przeciw cenzurze Internetu". Każdy użytkownik, który odwiedzi internetowy serwis Reporterów bez Granic - http://www.rsf.org, może stać się wirtualnym demonstrantem w jednym z dziewięciu krajów wymienionych jako najwięksi wrogowie Internetu: Birma, Chiny, Egipt, Erytrea, Korea Północna, Kuba, Tunezja, Turkmenistan i Wietnam. Warto wspomnieć, że lista "wrogów Sieci" jest nieco dłuższa, obejmuje bowiem także Arabię Saudyjską, Białoruś, Iran, Syrię, Uzbekistan i Zimbabwe.

Jak informują Reporterzy bez Granic, przynajmniej 62 osoby przetrzymywane są obecnie w więzieniach za głoszenie w Internecie opinii nieprzychylnych lokalnej władzy. Rządy państw wymienionych przez organizację imają się różnych środków, aby ograniczyć swobodny przepływ idei w Internecie, począwszy od wprowadzania restrykcyjnych przepisów prawnych, poprzez monitorowanie kafejek internetowych, na kontrolowaniu dostawców usług internetowych kończąc.

Organizacja Reporterzy bez Granic rokrocznie przygotowuje raport dotyczący ograniczania wolności słowa. Od 2006 r. raport ten wzbogacony jest o sekcję poświęconą Internetowi.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)