Dziś czterdziesta rocznica lądowania na Księżycu

Dziś czterdziesta rocznica lądowania na Księżycu

Dziś czterdziesta rocznica lądowania na Księżycu
Źródło zdjęć: © AFP
20.07.2009 15:30, aktualizacja: 21.07.2009 11:36

Weźcie udział w misji Apollo 11 na stronie internetowej uruchomionej przez NASA. Następnie obejrzyjcie poprawiony i podrasowany najnowszymi narzędziami wizualnymi film z lądowania na Księżycu, dowiedzcie się jakich komputerów używali wówczas astronauci i pobierzcie aplikacje, które pomogą Wam w badaniach kosmosu. Upamiętnienie czterdziestej rocznicy lądowania na księżyc zakończcie zaś... Refleksją nad tym czy to wszystko nie jest tylko mistyfikacją

Weźcie udział w misji Apollo 11 na stronie internetowej uruchomionej przez NASA. Następnie obejrzyjcie poprawiony i podrasowany najnowszymi narzędziami wizualnymi film z lądowania na Księżycu, dowiedzcie się jakich komputerów używali wówczas astronauci i pobierzcie aplikacje, które pomogą Wam w badaniach kosmosu. Upamiętnienie czterdziestej rocznicy lądowania na księżyc zakończcie zaś... refleksją nad tym czy to wszystko nie jest tylko mistyfikacją.

Dzisiejsza czterdziesta rocznica lądowania na Księżycu nie tylko przypomina o jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości, ale oferuje również mnóstwo atrakcji dla internautów.

Obraz
© (fot. PAP / NASA)

Weź udział w misji Apollo 11 - na stronie internetowej

Muzeum i Biblioteka Prezydencka im. John F. Kennedy uruchomiła dziś interaktywną stronę internetową wechoosethemoon.org, dzięki której internauci mogą prześledzić cały przebieg misji Apollo 1. wraz z lądowaniem na Księżycu.

Po wejściu na stronę naszym oczom ukazuje się animacja, która prezentuje statek kosmiczny z trzema amerykańskimi astronautami na pokładzie (przypomnijmy: Neil Armstrong, Michael Collins oraz Buzz Aldrin). Na stronie znajdujemy również m.in. ramkę z oryginalnymi komunikatami wysyłanymi przez astronautów do centrum kontroli lotów w Houston oraz wiele zdjęć obrazujących kolejne etapy misji.

Serwis jest aktualizowany zgodnie z chronologią przebiegu misji Apollo. Aktualizacje podzielono na 1. części. Wirtualne lądowanie na Księżycu nastąpi dziś około godziny 22:17. Wtedy też w serwisie dostępne będą wszystkie zgromadzone materiały dotyczące Apollo 11.

Pamiętajcie aby podczas przeglądania witryny mięć włączone głośniki - co pewien czas emitowane są rozmowy pomiędzy astronautami, a centrum kontroli lotów.

Strona najlepiej działa pod przeglądarką Mozilla Firefox 3.5

Lądowanie na Księżycu w HD

Z okazji 40-lecia lądowania na Księżycu NASA udostępniła zestaw filmów HD przedstawiających wybrane fragmenty misji Apollo 11. Materiały wideo zostały odnowione przez firmę Lowry Digital z Burbank, która wcześniej zajęła się między innymi nową wersją tytułu "Casablanca". Zdaniem NASA, firma dysponuje najlepszą technologią do realizacji podobnych projektów. Według Associated Press odnowienie filmu do wskazanej jakości kosztuje około 230,000 dolarów.

NASA planuje udostępnienie dłuższej wersji filmu we wrześniu, kiedy proces odnawiania dobiegnie końca. Zapowiedziano także zaprezentowanie całego spaceru księżycowego w wysokiej rozdzielczości.

Warto dodać, że NASA oprócz retuszu materiałów wideo bardzo aktywnie odświeża również swoje archiwalne zasoby zdjęć Księżyca.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)