Dziewiąty "Akrobata" od Adobe

Dziewiąty "Akrobata" od Adobe
Źródło zdjęć: © Adobe

02.06.2008 13:30, aktual.: 02.06.2008 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Adobe zaprezentowała kolejne wydanie aplikacji do tworzenia i wymiany dokumentów elektronicznych, Acrobat. Jedną z najciekawszych nowości w "dziewiątce" jest możliwość umieszczania w dokumentach PDF plików wideo. Aplikacja pozwala też na łączenie różnych mediów w jeden dokument - pakiet PDF ( PDF Portfolio ).

Acrobat 9 dostępny będzie w trzech wydaniach, Standard, Pro i Pro Extended ( począwszy od najmniej do najbardziej zaawansowanej ). Darmowy czytnik PDF - Acrobat Reader - też awansuje do wersji numer 9.

Obraz
© (fot. IDG)

Dzięki Acrobatowi można tworzyć dokumenty PDF w dowolnej aplikacji pozwalającej na druk - wersja Standard pozwala na konwersję z programów Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Publisher i Access do formatu PDF. Możliwe jest skanowanie wydruków z wykorzystaniem technologii optycznego rozpoznawania znaków pisma ( OCR ), przechwytywanie stron internetowych w formie bogatych, dynamicznych plików PDF, osadzanie w dokumencie PDF wielu rodzajów mediów, ochronę zawartości plików za pomocą 256-bitowych algorytmów szyfrujących oraz tworzenie pól tekstowych, które można wypełniać treścią.

Bardziej zaawansowana wersja Pro pozwala użytkownikowi dodatkowo sprawdzić zgodność tworzonego dokumentu z normami ISO PDF/A, PDF/E i PDF/X, cyfrowo podspisywać dokumenty, tworzyć formularze XML za pomocą dołączonego oprogramowania Adobe LiveCycle Designer ES, osadzać wideo w formacie FLV i H.264 oraz wszechstronnie przygotować plik do profesjonalnego druku. Zakres aplikacji, z których można eksportować do formatu PDF, obejmuje również programy Autodesk AutoCAD, Microsoft Visio i Microsoft Project.

Acrobat 9 Pro Extended dysponuje wszystkimi wymienionymi możliwościami, a oprócz tego pozwala konwertować szereg formatów wideo na FLV celem odtworzenia w PDF, osadzać wideo w plikach MS Word i PowerPoint, konwertować grafikę 3D do formatu PDF, łączyć różne formaty CAD w jeden dokument PDF oraz konwertować do PDF projekty 2D i 3D stworzone w najpopularniejszych aplikacjach CAD. Acrobat 9 Pro zostanie też zintegrowany z pakietem Adobe Creative Suite 3.3 ( w wersjach Design Premium i Standard oraz Web Premium i Master Collection ).

Acrobat 9 dostępny będzie w wydaniach dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X. Trafi do sprzedaży w lipcu, początkowo w czterech wersjach językowych ( angielska, niemiecka, francuska i japońska ). Wersja Pro Extended kosztuje 990,99 euro, wersja Pro - 676,39 euro, zaś Standard - 422,29 euro ( ceny zawierają podatek VAT ). Programy można już zamawiać za pośrednictwem strony producenta - http://www.adobe.com.

Oprócz wydania nowego Acrobata producent uruchomił serwis Acrobat.com - http://acrobat.com, w którym znajdują się narzędzia i usługi ułatwiające zdalną współpracę nad projektami przygotowywanymi w formacie PDF. W witrynie dostępne są takie usługi jak edytor tekstu online Adobe BuzzwordR, narzędzie do prowadzenia konferencji internetowych Adobe ConnectNow, narzędzie do zdalnej konwersji plików PDF ( do pięciu dokumentów jednocześnie ) oraz interfejsy programowania aplikacji dla projektantów.

Ostatnie duże wydanie Acrobat Readera, oznaczone nr 8, ukazało się w listopadzie 2006 r. - http://www.digit.pl/news/99636.html i dostępne było w dwóch edycjach, Standard i Professional.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także