Dzień Nauki Polskiej 2020. Obchodzimy dziś nowe święto państwowe

W środę 19 lutego po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto państwowe jest wyrazem uznania dla dokonań wybitnych polskich naukowców. Data obchodów nie jest przypadkowa. To właśnie dzisiaj wypada rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.

Dzień Nauki Polskiej 2020. Obchodzimy dziś nowe święto państwowe
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

19.02.2020 | aktual.: 19.02.2020 13:04

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe, które obchodzimy 19 lutego 2020 roku po raz pierwszy w historii. Uroczystości mają być ukłonem w stronę wielkich dokonań polskich naukowców, a także stanowić inspirację dla młodych badaczy, którzy dzięki swojej wiedzy i determinacji mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania nauką w naszym kraju.

Święto zostało wprowadzone ustawą z dnia 9 stycznia 2020 roku, którą 3 lutego podpisał prezydent Andrzej Duda. Data obchodów nie jest dziełem przypadku. To właśnie 19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się wybitny polski astronom, autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich" - Mikołaj Kopernik.

Autorzy ustawy przypominają, że przez kilkaset lat nauka była głównym bodźcem do rozwoju intelektualnego, a także gospodarczego w Polsce. - Odkrycia polskich badaczy często wywierały znaczący wpływ na bieg dziejów całej ludzkości - podkreślają. Do grona najwybitniejszych naukowców, oprócz Kopernika, zaliczają Marię Skłodowską-Curie, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Zygmunta Wróblewskiego, Stefana Banacha, Karola Olszewskiego czy Jana Czochralskiego.

- Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju - dodają twórcy ustawy.

Uroczyste obchody w Toruniu

Pierwsze obchody nowego państwowego święta odbędą się w Toruniu. Podczas uroczystości wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wręczy nagrody najznamienitszym naukowcom. W 2020 roku przyzna on 45 wyróżnień za wybitne rozprawy doktorskie, habilitacje i osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Minister przyzna także 88 nagród w 5 kategoriach:

  • osiągnięcia naukowe
  • osiągnięcia wdrożeniowe
  • osiągnięcia organizacyjne
  • osiągnięcia dydaktyczne
  • nagrody za całokształt działalności naukowej

Nagrody otrzymają zarówno indywidualni naukowcy jak i zespoły badawcze. Uroczysta Gala Nauki Polskiej odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu o godzinie 16:00

81 tysięcy naukowców

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało dane (2018 rok) dotyczące liczby naukowców w Polsce. Według najnowszych informacji w naszym kraju pracuje obecnie 81,5 tys. badaczy. Naukowcy są zatrudnieni na 132 uczelniach publicznych, 248 niepublicznych, w 115 instytutach badawczych, 77 jednostkach naukowych PAN (Polska Akademia Nauk), na 16 uczelniach kościelnych, 3 instytutach międzynarodowych oraz w 54 innych jednostkach.

Najwięcej naukowców zatrudnionych jest na uczelniach publicznych (62 tysiące). Około 10 tysięcy Polaków posiada tytuł profesora, 21 tysięcy doktora habilitowanego, a 54 tysiące samego doktora.

Warto przypomnieć, że Dzień Nauki Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy.

wiadomościmikołaj kopernikJarosław Gowin
Komentarze (279)