Dzielenie się telefonem - ryzykowna praktyka

Dzielenie się telefonem - ryzykowna praktyka

Dzielenie się telefonem - ryzykowna praktyka
Źródło zdjęć: © Simon Blackley / CC
15.01.2015 15:27, aktualizacja: 15.01.2015 16:01

Według danych Kaspersky Lab, 33 proc. użytkowników z Europy, którzy udostępniają urządzenia z dostępem do internetu swoim bliskim i znajomym, nie podejmuje żadnych działań mających na celu zabezpieczenie poufnych informacji. W rzeczywistości im więcej osób korzysta z urządzenia, tym większe ryzyko, że jedna z nich popełni błąd lub połknie haczyk cyberprzestępcy.

Właściciel komputera, smartfonu czy tabletu często nie jest jedyną osobą, która korzysta z takiego urządzenia w celu uzyskiwania dostępu do internetu - do dzielenia się swoimi urządzeniami przyznaje się niemal jeden na trzech Europejczyków. 29 proc. użytkowników dzieli swoje urządzenie z innymi osobami dorosłymi w gospodarstwie domowym, 4 proc. pozwala z niego korzystać dzieciom, podczas gdy 1 proc. udostępnia je nawet kolegom lub współpracownikom. Należy zauważyć, że dotyczy to urządzeń, które są najczęściej wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do internetu, co oznacza, że najprawdopodobniej zawierają one cenne dane, takie jak loginy czy hasła do kont.

Pozostawienie urządzenia przekazywanego innym osobom bez ochrony jest niezwykle niebezpieczne - nie można mieć całkowitej pewności, że inni użytkownicy mają wystarczającą wiedzę na temat cyberzagrożeń. Beztroska lub nieświadoma osoba może połknąć przynętę oszusta lub pobrać szkodliwą aplikację. Aż 33 proc. Europejczyków, którzy udostępniają swój komputer, telefon lub tablet innym, nie stosuje żadnych środków bezpieczeństwa, ponieważ "nie dostrzega zagrożeń". Jedynie 38 proc. użytkowników tworzy kopie zapasowe istotnych danych, zanim udostępni swoje urządzenie innej osobie, 33 proc. zabezpiecza dane za pomocą hasła, a 20 proc. unika przechowywania ważnych informacji na współdzielonym sprzęcie.

- Udostępnianie komputera lub smartfonu innym zwiększa ryzyko infekcji szkodliwym oprogramowaniem, utraty danych lub kradzieży kont online, dlatego tak ważne jest stosowanie kilku prostych środków bezpieczeństwa: zawsze twórz kopie zapasowe ważnych plików, kasuj informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, wyłączaj automatyczne uzupełnianie formularzy, staraj się kontrolować prawa dostępu użytkownika na urządzeniu i korzystaj z programów, które zapewniają ochronę przed cyberzagrożeniami - zaleca Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Pełne wyniki badania "Consumer Security Risk Survey 2014" wykorzystanego w niniejszym tekście są dostępne na tej stronie.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: LG zatrzymało linię produkcyjną ekranów OLED

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)