Dzięki Samsungowi wcześnie wykryjesz nadchodzący udar mózgu

Dzięki Samsungowi wcześnie wykryjesz nadchodzący udar mózgu

Dzięki Samsungowi wcześnie wykryjesz nadchodzący udar mózgu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.01.2015 15:04, aktualizacja: 28.01.2015 15:14

Zespół inżynierów z Samsung C-Lab konstruuje ubieralne urządzenie do monitorowania stanu zdrowia na podstawie fal mózgowych. EDSAP (Early Detection Sensor & Algorithm Package) to pakiet czujników i algorytmu wczesnego ostrzegania, który ma na celu pomóc zapobiegać udarom mózgu przy użyciu smartfonu lub tabletu.

Prototypowe rozwiązanie EDSAP umożliwia monitorowanie impulsów elektrycznych wytwarzanych przez fale mózgowe przy użyciu telefonu, a tym samym pomiar prawdopodobieństwa wystąpienia udaru. Celem urządzenia jest wczesne ostrzeganie, tak aby osoby objęte ryzykiem udaru mogły zgłosić się do lekarza po odpowiednią diagnozę, zanim dojdzie do zaburzenia czynności mózgu.

Jak działa EDSAP?

Czujniki EDSAP umieszczone w urządzeniu zakładanym na głowę zbierają i bezprzewodowo przesyłają dane o falach mózgowych do mobilnej aplikacji, która - analizując je - określa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Cały proces trwa 6. sekund. EDSAP może również rejestrować fale mózgowe przez dłuższy czas, aby na podstawie tego zapisu dostarczyć dodatkowych informacji dotyczących stanu neurologicznego użytkownika, w tym informacji na temat poziomu stresu, niepokoju i zaburzeń snu.

Dostępne na rynku zestawy czujników fal mózgowych są wykorzystywane raczej do zdalnego sterowania urządzeniami niż do monitorowania stanu zdrowia. Ponadto w przeciwieństwie do większości z nich, czujniki EDSAP nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta. Urządzenie wykorzystuje podobny do gumy materiał o świetnych właściwościach przewodzących, który pozwala na wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów. EDSAP może monitorować i analizować fale mózgowe znacznie szybciej niż sprzęt używany w szpitalach, do którego pacjent musi być podłączony przez około 1. minut. Ponadto czujniki w skonstruowanym przez Samsunga urządzneiu mogą mieć różny kształt upodobniający je do przedmiotów codziennego użytku. Prototyp ma formę aparatu zakładanego na głowę, ale w przyszłości czujniki można będzie umieścić na przykład w formie zauszników okularów.

Algorytm wykrywania prawdopodobieństwa udaru został opracowany na podstawie analizy ogromnej ilości danych dotyczących fal mózgowych pacjentów z udarem i jest realizowany przez oprogramowanie z elementami sztucznej inteligencji oraz oprogramowanie do przetwarzania sygnałów.

Przyszłość EDSAP

Inżynierowie z C-Lab badają już możliwości użycia EDSAP do diagnozowania depresji i gromadzą w tym celu stosowne dane. Jak dotąd otrzymane wyniki wyglądają dość obiecująco. Przydatność technologii EDSAP w dziedzinie neurologii czy kardiologii z pewnością zostanie przeanalizowana w odpowiednim czasie. EDSAP wciąż pozostaje w fazie rozwoju i jego komercyjne zastosowania zostaną opracowane w późniejszym terminie.

Czym jest C-Lab?

W ramach programu C-Lab pracownicy mają możliwość wykazania się kreatywnością. Każdy może zgłosić się z wymyśloną przez siebie koncepcją, a w przypadku jej przyjęcia —. pracować nad nią przez rok z dala od obowiązków w swoim dziale. Tym sposobem Samsung pomaga swoim pracownikom rozwijać własne pomysły i przekształcać je w produkty i rozwiązania o komercyjnym zastosowaniu. Grupa inżynierów, na którego czele stoi Se-hoon Lim postanowiła opracować rozwiązanie, którego wynikiem jest EDSAP.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)