Dyrektor Polskiej Agencji Kosmicznej nagle odwołany. Wiemy, co dalej z instytucją
Niepodziewanie dla środowiska nadeszła wiadomość, że dr Grzegorz Brona nie jest już prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Nic nie zapowiadało jego rezygnacji, ale branża jest spokojna. Choć 2019 może być decydującym rokiem dla polskiego przemysłu kosmicznego.
- Premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2019 r. powierzył panu Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Decyzja związana jest ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego Prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę. Michał Szaniawski będzie pełnił obowiązki Prezesa PAK przez okres 3 miesięcy, do czasu powołania prezesa agencji - czytamy w oficjalnym stanowisku Polskiej Agencji Kosmicznej.
Nieoczekiwana zmiana
Dr Brona nie został dyrektorem PAK przypadkowo. Staż w CERN, blisko 300 publikacji naukowych na koncie, a wcześniej stanowisko w zarządzie firmy CREOTECH. Grzegorz Brona był człowiekiem, który miał zaplecze merytoryczne do prowadzenia agencji zajmującej się przemysłem kosmicznym. Jak prezentują się kompetencje jego zastępcy?
Szaniawski jest absolwentem Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył specjalistyczne kursy na International Space University w Strasburgu oraz Wirtschaftsuniversität w Wiedniu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego. W ostatnich latach był Wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz doradcą Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
W tym czasie odpowiadał m.in. za stworzenie Programu Wsparcia Sektora Technologii Kosmicznych w Polsce oraz za negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Inicjatywy Unii Europejskiej dotyczącej Ram Wsparcia Obserwacji i Śledzenia Obiektów Kosmicznych (EU SST). Od listopada 2018 r. był członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zatem nie mamy do czynienia z osobą z tzw. nadania politycznego. Jak zmianę ocenia branża?
Ważny rok
- Dr Grzegorz Brona obejmując stanowisko szefa PAK podjął się niełatwego zadania, ale dzięki jego wysiłkowi udało się uporządkować pracę agencji i nadać jej nowy kierunek - ocenia Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments S.A. - Opracowany pod jego kierownictwem Krajowy Program Kosmiczny to ważny kamień milowy dla całej polskiej branży kosmicznej i duży osobisty sukces Grzegorza - dodaje.
Najważniejszym zadaniem, przed którym stanie jego następca, będzie doprowadzenie do przyjęcia Programu przez Rząd i jego późniejsze wdrożenie. A Michał Szaniawski, nowy prezes, również "zna i rozumie branże kosmiczną, a do tego ma duże doświadczenie administracyjne", co daje nadzieje na sprawną kontynuację funkcjonownia PAK.
Zobacz też: Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego
Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest zdumiony decyzją o rezygnacji.
- Rezygnacja dr hab. Grzegorza Brony z pewnością zaskoczyła środowisko kosmiczne, bo mamy obecnie dość istotny rok ważnych wydarzeń w polskim sektorze kosmicznym. Po pierwsze jesteśmy w przededniu wejścia w życie Krajowego Programu Kosmicznego, nad którym pracowała Polska Agencja Kosmiczna przez ostatni rok, właśnie pod kierownictwem byłego prezesa - mówi.
- Po drugie jest to rok tzw. Ministeriala. Czyli spotkania ministrów odpowiedzialnych za sektor kosmiczny z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tam będą ustalane wysokości oraz alokacja składek członkowskich czy dalsze kierunki rozwoju projektów ESA, tych obligatoryjnych oraz opcjonalnych - dodaje Wilczyński
Trzecim powodem, dla którego rok 2019 jest wyjątkowy, to sfinalizowanie członkowstwa w Per Aspera. To unijny projekt, w ramach którego można liczyć na finansowe wsparcie, międzynarodową współpracę i testy technologii w przestrzeni kosmicznej.
Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego firmy GMV i prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego potwierdza opinie poprzednich rozmówców WP Tech. - Decyzja o rezygnacji była dla wielu dużym zaskoczeniem. PAK pod przewodnictwem Brony aktywnie angażował się w promocję polskiego sektora kosmicznego, co zaowocowało m.in. obecnością na najważniejszych wydarzeniach branżowych - ocenia Wojtkiewicz
Na kłopoty Szaniawski
W takich momentach zmiana sternika zawsze niesie ryzyko wyhamowania pewnych procesów. Z drugiej jednak strony, fotel prezesa został obecnie powierzony Michałowi Szaniawskiemu. Wilczyński również ma o nim dobre zdanie.
- Dał się już poznać jako osoba o bardzo dużej energii na rzecz sektora kosmicznego, poprzednio po stronie ARP S.A., a do nominacji jako doradca w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Jest więc duża szansa na to, że strategiczne procesy nie będą w żaden sposób zagrożone i dotychczasowe tempo działań zostanie utrzymane – ocenia.
Według prezesa ZPSK Michał Szaniawski znany jest z tego, że od dawna aktywnie działa na rzecz rozwoju branży kosmicznej w Polsce. Jako wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz osoba, która rozumie potrzeby całego sektora, silnie wspierał projekty promujące przemysł kosmiczny. Oraz wykorzystanie technologii opracowywanych dla tego przemysłu w innych obszarach gospodarki.
Przyszłość przed PAK nie została jednoznacznie przekreślona. Próbowaliśmy skontaktować się z dr Broną, ale nie odpowiedział na naszą wiadomość. Za wcześnie na spekulacje o jego przyszłości, wiadomo jednak, że nie zostawił za sobą zgliszczy. Jeśli potwierdzą się opinie o Szaniawskim, branża nie odczuje tej zmiany w dotkliwy sposób.