Dyrektor Generalny SpaceX ma dziwną wizję. Lepiej żyć w tunelach na Marsie, niż na Ziemi

Dyrektor Generalny SpaceX ma dziwną wizję. Lepiej żyć w tunelach na Marsie, niż na Ziemi

Dyrektor Generalny SpaceX ma dziwną wizję. Lepiej żyć w tunelach na Marsie, niż na Ziemi
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
25.05.2018 14:16

Ludzie starają się nie przebywać pod powierzchnią. Często odczuwamy tam dyskomfort, ciężko się tam oddycha, nie dochodzi Słońce, więc żyjemy na powierzchni. Jednak jest ktoś, kto ma odmienne zdanie na ten temat.

Jeśli chcesz zamieszkań na Marsie, to weź pod uwagę, że prawdopodobnie twoja kwatera znajdzie się kilka pięter pod powierzchnią. Dyrektor Generalny firmy SpaceX Gwynne Shotwell udzieliła wywiadu telewizji CNBC. Podczas rozmowy, opowiadała o swojej prognozie na życie ludzkości na Czerwonej Planecie.

"Myślę, że Boring company mogłaby by być sposobem, w jaki ulokujemy ludzi na Marsie. Będzie trzeba wykonać dla nich tunele" - mówi Shotwell. Boring Company słynie z kopania długich tuneli na Ziemi. Najwyraźniej mogłaby sprawdzić się również na Czerwonej Planecie. Ciekawe, czy Elon Musk planuje zabrać całe swoje "imperium" na Marsa. Teslą raczej tam nie pojeździ.

"Jeśli tylko zechcesz, możesz zbudować całe miasto pod powierzchnią" - mówił Elon Musk podczas konferencji ISSR&D. Nie trzeba być geniuszem, żeby domyślić się, że ludzie i tak będą chcieli wychodzić na powierzchnię. Musk dodaje, że jest tego świadom.

SpaceX już planuje łączyć siły z Boring Company, w celu transportu ludzi na Ziemi. Więc współpraca na Marsie nie byłaby niczym zaskakującym. Tylko dlaczego ludzie mieliby chcieć żyć poza Ziemią, w podziemnych bunkrach na Marsie? To raczej mało prawdopodobny scenariusz.

Podziemne światy mogą wydawać się fajne, ale są również niebezpieczne. Atmosfera Marsa jest bardziej rozrzedzona niż na Ziemi. Poza tym Mars nie ma pola magnetycznego, takiego jak Ziemia, chroniącego nas przed śmiertelnym promieniowaniem kosmicznym.

NASA twierdzi, że jest rozwiązanie na problem promieniowania. Wystarczy zbudować siedliska z materiału pochłaniającego promieniowanie kosmiczne. Jednak transportowanie go byłoby prawdopodobnie nierealne.

Natomiast wysłanie maszyny kopiącej tunele na Marsa będzie dosyć tanie i efektywne. Życie pod powierzchnią może być bezpieczne dla ludzi ale niekoniecznie dobre dla kondycji psychicznej. Biorąc pod uwagę możliwość życia na powierzchni Ziemi, lub w tunelach na Marsie, pewnie zdecydowana większość wybierze spokojne życie na naszej aktualnej planecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)