Dwie asteroidy minęły Ziemię w niebezpiecznej odległości. Nie mieliśmy pojęcia, że nadciągają

Dwie asteroidy minęły Ziemię w niebezpiecznej odległości. Nie mieliśmy pojęcia, że nadciągają
Źródło zdjęć: © iStock.com | Elenarts
Arkadiusz Stando

24.10.2017 17:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu 48 godzin zarejestrowano dwa przypadki bliskich przelotów asteroid. Zauważono je dopiero tuż przed przelotem. Nie wiadomo, dlaczego nikt ich wcześniej nie zaobserwował.

W październiku to już ósmy przypadek, asteroida mija ziemię w odległości bliższej niż Księżyc. To najbardziej obfity miesiąc pod względem liczby takich zdarzeń w historii obserwacji.

17 października asteroida 2017 UR2 znalazła się 318 643 km od naszej planety. Nie było zagrożenia, ale to bliżej niż odległość od Księżyca. Jej średnica wynosiła 10 - 17 m. Szokującym faktem jest, że jej przelot zaobserwowano dopiero dwa dni przed faktem. Należała prawdopodobnie do grupy Apolla, obiektów, które często znajdują się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Drugi obiekt przelatujący blisko Ziemi został oznaczony jako 2017 UJ2. Minął Ziemię 20 października. Ta asteroida znalazła się już bardzo blisko Ziemi, bo dzieliło ją od nas zaledwie 17 951 km! Odkryto ją jeszcze później, niż poprzednią, bo zaledwie dzień przed potencjalnym spotkaniem.

W tym roku to drugi tak bliski kontakt z asteroidą. 4 kwietnia, oznaczona jako 2017 GN, asteroida minęła Ziemię w odległości 16 455 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (81)
Zobacz także