Dwa polskie portale VOD oszukały klientów na ponad 1,6 mln zł

Dwa polskie portale VOD oszukały klientów na ponad 1,6 mln zł

Dwa polskie portale VOD oszukały klientów na ponad 1,6 mln zł
Źródło zdjęć: © chip.pl
27.08.2014 16:27, aktualizacja: 27.08.2014 19:28

Sky-Net z Łap, właściciel portali Omijaj.net i Movid.pl, został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwotą 10 tys. zł. Kara wydaje się śmiesznie niska, gdy wziąć pod uwagę skalę całego zjawiska.

Reklama jest dźwignią handlu, a brak umiejętności czytania ze zrozumieniem może być opłakany w skutkach. Właściciel portali służących do oglądania filmów online - Omijaj.net i Movid.pl - wykorzystując powyższe fakty stworzył sprytną kampanię marketingową, która celowo wprowadzała klientów w błąd.

Banery umieszczone na stronach wyświetlały informację o promocjach: "Konto PREMIUM za 1 zł!" oraz "Aktywacja już od 25 zł 1,23 zł". Drugim elementem reklamy był animowany zegar odliczający czas do końca promocji, mający dodatkowo zmotywować niepewnych klientów. A któż by nie przeznaczył złotówki za 365 dni nielimitowanego oglądania filmów? Mając do wyboru płatność PayPalem i SMS-em większość Polaków wybierała ten drugi sposób, sądząc, że z ich konta pobrana zostanie zaledwie złotówka. Niestety "promocja" dotyczyła tylko płatności za pomocą tego pierwszego sposobu, przez co z 65 tys. osób zostało obciążonych kwotą 25 zł. Tym samym na konto nieuczciwego przedsiębiorcy trafiła kwota równa 1 625 000 zł.

UOKiK dopatrzył się ponadto innych nieprawidłowości - m.in. braku informacji o właścicielu strony na obu portalach i wzmianki o prawie do odstąpienia od umowy. W kontekście całej sprawy zamknięcie serwisów i kara 10 tys. zł są żenująco niskie, a mimo to przedsiębiorca chce się od niej odwołać.

Prawdopodobnie dopóki pokrzywdzeni użytkownicy nie złożą zbiorowego pozwu, nieuczciwej firmy nie dosięgnie sprawiedliwość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)