Dwa okręty typu Kormoran II będą opóźnione, a także o wiele droższe

Dwa okręty typu Kormoran II będą opóźnione, a także o wiele droższe

Dwa okręty typu Kormoran II będą opóźnione, a także o wiele droższe
Źródło zdjęć: © East News | WOJCIECH STROZYK, REPORTER
Arkadiusz Stando
08.10.2020 08:40

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu aneksu do umowy z konsorcjum firm, na którego czele stoi Remontowa Shipbuilding S.A. Dwa nowe okręty budowane dla Marynarki Wojennej RP potrzebują nowych implementacji. A to wydłuży czas prac nad nimi, oraz zwiększy koszty.

Budowa pierwszego z okrętów typu "Kormoran II" rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku. ORP Kormoran został zwodowany rok później, a do służby w Marynarce Wojennej RP wszedł 28 listopada 2017 roku. Okręt służy jako niszczyciel min i został zbudowany przez konsorcjum składające się z: Remontowa Shipbuilding S.A., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni i Stoczni Marynarki Wojennej S.A.

Aktualnie trwa budowa dwóch okrętów projektu "Kormoran II" (ORP Albatros i ORP Mewa). Skład konsorcjum nieznacznie się zmienił od tego czasu. Niezmiennie, na czele budowy stoi Remontowa Shipbuilding S.A., natomiast pozostałe spółki to: OBR Centrum Techniki Morskiej SA (OBR CTM) oraz PGZ Stocznia Wojenna z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Nowe okręty typu "Kormoran II" przejdą zmiany projektu

Jak podaje ZBiAM.pl, 6 października Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu aneksu do umowy na budowę wyżej wymienionych okrętów, na wartość 115 milionów złotych brutto. Po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych i eks­plo­ata­cyjno-woj­sko­wych pro­to­ty­po­wego ORP Kormoran, znaleziono kilka możliwych do wprowadzenia modyfikacji.

Wśród nich, Inspektorat Uzbrojenia wymienia: zmiany sys­temu obser­wa­cji tech­nicz­nej, roz­bu­dowę okrę­to­wego zauto­ma­ty­zo­wa­nego sys­temu wspo­ma­ga­nia dowo­dze­nia o nowe ele­menty oraz zin­te­gro­wa­nie z nowym sys­te­mem: sona­rem holo­wa­nym Kraken Katfish 180 wraz z sys­te­mem sta­wia­nia i wybie­ra­nia pojazdu. Jest także mowa o pozyskaniu nowego systemu uzbrojenia dla okrętu.

Według kontraktu podpisanego przez Inspektorat Uzbrojenia i konsorcjum w grudniu 2017 roku, okręty ORP Albatros i ORP Mewa miały zostać dostarczone do końca listopada 2021 roku. Z powodu podpisanego aneksu i wyżej wymienionych zmian w projekcie, przekazanie okrętu w ręce Marynarki Wojennej RP może się opóźnić. Szczególnie, że nowy sonar Kraken Katfish 180 ma zostać dostarczony dopiero w drugiej połowie 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)