Dwa napędy Blu-ray/HD DVD od HLDS

Dwa napędy Blu‑ray/HD DVD od HLDS

20.06.2007 13:00

Już w przyszłym miesiącu pojawią się na rynku dwa nowe, pecetowe napędy optyczne koncernu Hitachi LG Data Storage ( HLDS ). Mowa tu o modelach GGW-H20N i GGC-H20N, które współpracują zarówno z krążkami Blu-ray jak i HD DVD.

Nowe napędy zostały po raz pierwszy zaprezentowane na zakończonych niedawno tygodni temu targach Computex. Model GGW-H20N - następca modelu GGW-H10N - pozwala na odczyt i zapis płyt BD-R z prędkością 6x, oddając jednocześnie użytkownikowi możliwość odczytu płyt HD DVD-ROM z prędkością 3x ( płyty DVD+/-R i CD-R są zapisywane odpowiednio z prędkością 16x i 40x ). Ponadto pozwala na wypalenia krążków BD-R DL ( 50 GB ) z prędkością 4x ( oznacza to, że w mniej niż 50 minut będziemy mogli nagrać około 46 GB danych ) oraz krążków BD-RE z prędkością 2x.

HLDS planuje również wprowadzić nieco uboższy model ( GGC-H20N ), który nie oferuje możliwości zapisu płyt przy wykorzystaniu niebieskiego lasera ( oczywiście pozwala jednak na wypalenie nośników DVD+/-R ( 16x ) i CD-R ( 40x ) ). Oferowane przez urządzenie prędkości odczytu BD-ROM i HD DVD-ROM wynoszą odpowiednio 6x i 3x.

Oba napędy komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu SATA i oferują użytkownikowi możliwość skorzystania z technologii Lightscribe ( etykietowanie płyt ). Ich cena nie jest znana. Wiadomo natomiast, że do sprzedaży trafią pod koniec lipca.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)