Dwa dni bez węgla. Brytyjczycy szykują się na koniec elektrowni węglowych

Dwa dni bez węgla. Brytyjczycy szykują się na koniec elektrowni węglowych

Dwa dni bez węgla. Brytyjczycy szykują się na koniec elektrowni węglowych
Źródło zdjęć: © flickr.com
Adam Bednarek
20.04.2018 15:24

Brytyjczycy pobili rekord z października, kiedy to udało się produkować prąd bez udziału węgla przez 40 godzin. Teraz wynik jest lepszy, a Brytyjczycy szykują się do wygaszenia elektrowni węglowych.

55 godzin - to nowy rekord brytyjskiej energetyki. Przez ponad dwa dni udało się produkować prąd bez spalania węgla, o czym informuje m.in. portal gieldaigospodarka.pl.

W pobiciu rekordu pomogło nie tylko przestawienie się na inne, odnawialne źródła energii. Nie trzeba było uruchamiać elektrowni węglowych ze względu na pogodę. Przez kilka dni mocne wiatry skutecznie napędzały turbiny wiatrowe.

Plan zakłada, że wszystkie elektrownie węglowe zostaną wygaszone do 2025 roku. Za siedem lat nie będą już działać w Wielkiej Brytanii.

Serwis gieldaigospodarka.pl zauważa, że polityka Brytyjczyków różni się od polskiej. W planach jest budowa dużej elektrowni węglowej, która powstać ma w Ostrołęce. Według słów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego będzie to ostatni w Polsce nowy blok energetyczny opalany węglem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)