Duży operator zawyżał ilość przesłanych danych - klienci płacili

Duży operator zawyżał ilość przesłanych danych - klienci płacili
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.05.2011 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telewizja MSNBC twierdzi, że sieć AT&T systematycznie zawyżała ilości danych, jakie transferowali na swoich urządzeniach posiadacze iPhone’ów i iPadów. Czyżby szykował się pozew zbiorowy w tej sprawie?

Telewizja MSNBC twierdzi, że sieć AT&T systematycznie zawyżała ilości danych, jakie transferowali na swoich urządzeniach posiadacze iPhone'ów i iPadów. Czyżby szykował się pozew zbiorowy w tej sprawie?

Aby zbadać dokładniej całą sprawę, MSNBC wynajęło niezależną firmę komputerową. Zakupiła ona nowy egzemplarz iPhone'a, wyłączyła w nim wszystkie usługi mogące generować przesył danych i pozostawiła telefon w stanie czuwania na 1. dni.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

W tym czasie telefon zestawił 3. sesji przesyłu danych. Po dokładniejszym przyjrzeniu się większej liczbie przypadków okazało się, że AT&T zawyżała klientom ilość przesyłanych danych na iPhone'ach i iPadach średnio o 7 do 14%. W skrajnym przypadku było to nawet 300%.

Co więcej, firma zajmująca się badaniem sprawy stwierdziła, że takie zawyżanie obecne było na wszystkich analizowanych rachunkach. Na każdym z nich ilość danych liczona była na niekorzyść klienta, nigdy na korzyść.

W odpowiedzi AT&T stwierdziła, że badanie było bezpodstawne i nijak się ma do zasady działania smartfonów i innych urządzeń korzystających z przesyłu danych. Argumentuje ona, że tego typu urządzenia bardzo często przesyłają dane w tle bez wiedzy użytkowników, z czego mogą wynikać wnioski płynące z badań.

Takie tłumaczenie nie przekonało jednak klientów, którzy otrzymywali zawyżone rachunki. W sumie jest ich około 20 mln, co stanowi argument za wniesieniem pozwu zbiorowego. Prawnicy już szukają przepisów, na których mogliby oprzeć pozew.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)