Dużo siedzisz przed komputerem? Nie grożą ci tylko hemoroidy, ale także rak
Niby to żadna sensacja, że siedzący tryb życia jest niezdrowy, lecz nie każdego przekonuje to do zmiany przyzwyczajeń. Otrzeźwiające mogą okazać się tylko wyniki badań.
Epidemiolodzy z Alberta Health Services podali, że w Kanadzie aż 17. tysięcy zachorowań na raka może być skutkiem właśnie spędzania zbyt wielu godzin na krześle, kanapie i w fotelu. Z kolei na konferencji Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem podano, że brak ruchu jest pośrednią lub bezpośrednią przyczyną 49 tysięcy zachorowań na raka piersi, 43 tysięcy - na raka jelita grubego, 37 tysięcy - płuc, 30 tysięcy - prostaty, 12 tysięcy - trzonu macicy, 1,8 tysiąca - jajników.
Coraz więcej badań dowodzi, że spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej i brak ruchu skutkują osłabieniem serca i układu ruchu, a także grożą m.in. zachorowaniem na cukrzycę typu B. Powszechnie kojarzy się je także z "siedzeniowymi" problemami, takimi jak hemoroidy oraz właśnie zachorowalność na raka jelita grubego. Rzadziej jednak wiąże się siedzenie przy biurku z innymi rodzajami nowotworów.
Co zrobić? Naukowcy powołują się na badanie, które dowiodło, że najlepiej jest robić sobie przerwy od siedzenia w trakcie pracy. Jeśli 8 godzin dziennie spędzamy w pozycji siedzącej prawie bez przerwy, wtedy nawet trening po godzinach nie pomoże.