Dużo jeździsz? Znajdź samochód, w którym wysoki przebieg się opłaca!

Nowy samochód wydaje się drogim wyborem – szczególnie wtedy, gdy na liczniku szybko pojawi się wysoki przebieg. Przy uważnej analizie dostępnych na rynku ofert może się jednak okazać, że przy niektórych samochodach korzyści z wyboru danej marki rosną wraz z nabijanymi kilometrami.

Dużo jeździsz? Znajdź samochód, w którym wysoki przebieg się opłaca!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Volkswagen
Mateusz Żuchowski

Wybierając dla siebie nowy samochód dużą wagę naturalnie przywiązujemy do tego, ile będzie nas on kosztował. Najczęściej oznacza to, że rozpatrujemy jego cenę i koszty wynikające z różnic w zużyciu paliwa pomiędzy poszczególnymi konkurentami. Tymczasem na tym nasze rozważania nie powinny się wcale kończyć. Wręcz przeciwnie. W swoich analizach często pomijamy inne czynniki, które mogą znacznie zmienić obraz tego, który wybór da nam największą sumaryczną oszczędność.

Najoszczędniejszy wybór może okazać się zupełnie inny od naszych pierwotnych oczekiwań zależnie od wielu czynników. Tym, który najczęściej definiuje to, który samochód opłaca się wybrać, jest kwestia pokonywanych dystansów. Przy dzisiejszych realiach rynkowych wysoki przebieg stanowi szczególnie problematyczną kwestię. Umowy leasingowe, które wiążą większość posiadaczy nowych samochodów w Polsce, ograniczają ich wolność ścisłymi limitami kilometrów.

Samochody z wysokimi przebiegami, szczególnie po przekroczeniu krytycznej bariery 160 000 – 180 000 kilometrów, stają się trudniejsze do sprzedania i tracą na wartości. Ponadto intensywne korzystanie z nowego samochodu w powszechnym przeświadczeniu wydaje się po prostu drogie ze względu na wysokie koszty obsługi serwisowej nawet, gdy nie pojawiają się żadne awarie.

Obraz
© Materiały prasowe | Volkswagen

Przy wybieraniu samochodu, którym planuje się pokonywać rocznie więcej kilometrów niż przeciętny kierowca, jeszcze bardziej niż zwykle liczą się całkowite koszty użytkowania. Tylko wyliczenie tej sumy pozwala ocenić, który wybór okaże się najbardziej korzystny, nie tylko w samym momencie zakupu, ale i na przestrzeni całej eksploatacji.

By poznać całkowite koszty użytkowania, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu i zużycie paliwa, ale i wydatki związane z obsługą serwisową oraz kwotę, którą uda się odzyskać przy odsprzedaży. Szczególnie te dwa ostatnie czynniki, czyli koszty przeglądów i wartość rezydualna, mogą okazać się znacząco różne dla różnych producentów, a w miarę zwiększania przebiegu te różnice będą tylko rosły. Niektórymi samochodami po prostu bardziej opłaca się dużo jeździć niż innymi.

Według analiz i badań przeprowadzanych przez niezależnych ekspertów pokroju firmy Eurotax, marką samochodów osiągającą najniższe całkowite koszty użytkowania dla swoich modeli (tzw. TCO - Total Cost of Ownership) jest Volkswagen. Tej wiodącej marce samochodów udało się uzyskać pozycję lidera także w tej kategorii poprzez szereg przewag notowanych nad konkurentami na wszystkich etapach zakupu i eksploatacji auta.

Obraz
© Materiały prasowe | Volkswagen

Na polskim rynku oferta Volkswagena wyróżnia się niską miesięczną ratą, którą krajowy importer uzyskał dzięki zoptymalizowanym, korzystnym z perspektywy klienta narzędziom finansowania zakupu. Atrakcyjność tej marki jest jeszcze podnoszona przez liczne rabaty i pakiety promocyjne.

Wśród nich znajdują się także te, które okazują się szczególnie cenne dla kierowców planujących pokonywać duże dystanse swoimi nowymi samochodami. Volkswagen posiada jedną z najlepszych na polskim rynku ofert na pakiety przeglądów, dzięki czemu wizyty w serwisach są znacząco tańsze niż u konkurencji, a wszystkie wydatki związane z serwisem na przestrzeni całej eksploatacji są możliwe do przewidzenia już w momencie zakupu.

W przypadku nowych Volkswagenów wizyty w serwisie są nie tylko tańsze, ale i rzadsze. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii tego jednego z liderów przemysłu motoryzacyjnego, Volkswagen może pozwolić swoim klientom na wydłużenie okresu pomiędzy przeglądami nawet do 30 000 kilometrów. To duży zysk dla dużo jeżdżących kierowców, którzy na rzadziej wykonywanych przeglądach oszczędzają nie tylko pieniądze, ale i swój czas.

Ostatnią zaletą Volkswagenów, ważną z perspektywy samochodów z wyższym przebiegiem, jest wysoka wartość rezydualna oraz wysoki popyt na rynku wtórnym. Samochody tej marki cieszą się wśród polskich klientów szczególnie dobrą renomą (Volkswageny są najczęściej wyszukiwanymi samochodami w najpopularniejszym polskim serwisie ogłoszeń motoryzacyjnych), przez co używane egzemplarze notują wyższe ceny transakcyjne niż konkurenci.

Biorąc pod uwagę wszystkie z tych czynników można dojść do wniosku, że korzyści z wyboru Volkswagena zwiększają się wraz z rosnącym przebiegiem. Tak rzeczywiście jest: nowy Volkswagen gwarantuje spokój niezależnie od tego, ile kilometrów nim zrobisz.

Obraz
© WP.PL | Brand Studio
Źródło artykułu:WP Moto

Wybrane dla Ciebie