Duńczycy testują swoje "pływające wyspy" jako sposób na przeludnione miasta. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości?

Duńczycy testują swoje "pływające wyspy" jako sposób na przeludnione miasta. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości?
Źródło zdjęć: © CNN Tech
Aleksandra Grzegrzółka

16.08.2017 14:32, aktual.: 16.08.2017 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wraz ze wzrostem poziomu morza miasta stają się coraz bardziej zatłoczone - dlatego duńscy inzynierowie zaprojektowali "pływające wyspy", które mogą w przyszłości stać się domem dla nowych pokoleń.

Duński Instytut Badań Morskich (Marim) testuje swoją technologię "pływających wysp". Według badaczy, stale podnoszacy się poziom morza wpływa na przeludnianie się miast. Ich zdaniem odzyskiwanie ziemi z wody może już nie wystarczyć. Dlatego ich kontrpropozycją są pływające porty i miasta, złożone z ruchomych struktur, zdolnych wytrzymywać prądy morskie i wiatry. Poniżej możecie sami zobaczyć, jak wyglądają testy technologii. "Pływająca wyspa" ma składać się z 87 dużych trójkatów, połączonych ze sobą w elastyczną całość, a jej rozpiętość ma razem wynieść ok. 5 km.

Olaf Waals, autor i kierownik projektu podkreśla, że tak właśnie mogą wyglądać domy przyszłych pokoleń. Do zalet proponowanego rozwiązania zalicza chociażby możliwość wytwarzania i wykorzystywania energii pochodzącej z morskich wiatrów, energii pływów oraz fal. Możliwe jest także zamontowanie pływających paneli słonecznych na powierzchni wyspy. Technologia pozwoliłaby również na efektywne pozyskiwanie morskiej żywności i materiałów. Aby było to jednak możliwe, naukowcy muszą jeszcze sprawdzić odporność materiałów, z których wykonana jest wsypa. Niezbędne są także testy sprawdzające, na ile falujący ruch będzie wpływał na jej potencjalnych mieszkańców. Jak jednak zdradzają, największym wyzwaniem może okazać się organizacja ruchu i transportu pomiędzy wyspami. Trzymamy kciuki, bo rozwiązanie wygląda obiecująco.

Obraz
© CNN Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)