Duet, który stworzył życie? O początkach Ziemi i Księżyca
Ziemia i Księżyc narodziły się razem. Wzajemnie wywierały na siebie ogromny wpływ. Uważa się, że olbrzymi Księżyc nawet przyspieszył ewolucję życia. 4,4 miliardy lat temu, kiedy powstawało, młody Srebrny Glob był odległy o zaledwie 24 tys. km. Patrząc z naszej planety, wydawało się, że jest olbrzymi. Jego grawitacja wymuszała wówczas spore pływy młodych ziemskich oceanów, których przypływu nie mierzono w centymetrach, a... kilometrach.
Ziemia i Księżyc narodziły się razem i wzajemnie wywierały na siebie ogromny wpływ. Uważa się, że olbrzymi Księżyc nawet przyspieszył ewolucję życia. 4,4 miliardy lat temu, kiedy ono powstawało, młody Srebrny Glob był odległy o zaledwie 24 tys. km. Jak ustalili współcześnie naukowcy, jego grawitacja wymuszała wówczas spore pływy młodych ziemskich oceanów, których przypływy występowały w kilometrach, a nie metrach.
Fale tsunami zalewały kontynenty. Obrót Ziemi wywoływał zalewanie lądów - im bliżej był, tym silniej oddziaływał na zbiorniki. Niektórzy uważają, że powstałe po tsunami "oczka wodne" były idealnym tyglem, dla cegiełek życia. Takie miejsca były bowiem środkownikiem zmiennym. Woda przynosiła różne substancje i parowała, a koncentracja składników rosła, dzięki czemu życiu było łatwiej się rozwijać. Pierwsze mogło się narodzić właśnie w tej "gęstej zupie".
Czy Księżyc stworzył życie na Ziemi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w materiale wideo.
słk