Drzewo, które przyciąga tysiące turystów. Jest jedyne w swoim rodzaju

Drzewo, które przyciąga tysiące turystów. Jest jedyne w swoim rodzaju
Źródło zdjęć: © imgur
Arkadiusz Stando

20.04.2018 15:29, aktual.: 18.10.2019 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grecy nazywają je "monumentalnym drzewem oliwnym z Vouves". Widziało i przetrwało wiele. Pochodzi jeszcze z epoki antyku, czasów wspaniałości starożytnej Grecji. Wciąż rośnie i znajduje się na Krecie.

Drzewo należy do gatunku oliwki europejskiej. To długowieczne drzewa zwykle ich okres życia to około 1000 lat. Na Krecie rośnie więcej takich żywych monumentów historii. Ten najstarszy z nich niektórzy naukowcy datują na nawet 4000 lat. Jednak tak naprawdę ma aktualnie około 3000 lat.

To najstarsze drzewo Grecy nazywają "Elia Vouvon" lub "monumentalne drzewo oliwne z Vouves". Jej pień sięga 4,67 metra średnicy i osiąga 12,5 metra wysokości. Rocznie oliwka przyciąga 20 tysięcy turystów do miejscowości Vouves, którzy chcą zobaczyć na żywo ten monument.

Nie jest to jednak najstarsze drzewo na świecie. "Methuselah" to jeden z okazów sosny długowiecznej, który żyje już około 4550 lat. Rośnie w Górach Białych w Kalifornii.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Jednak drzewem uznawanym za najstarsze na świecie jest Świerk Norweski w Dalarna. Ten rekordzista rośnie na szwedzkim pasmie górskim w Park Narodowym Fulufjället od 9500 lat.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)