Drukowany samolot wykonał pierwszy lot

Drukowany samolot wykonał pierwszy lot01.08.2011 13:28
Drukowany samolot wykonał pierwszy lot
Źródło zdjęć: © University of Southampton

Naukowcy z W.Brytanii zaprojektowali i wykonali techniką drukowania pierwszy na świcie samolot bezpilotowy. Wykonał on pierwszy lot w końcu lipca - poinformował magazyn New Scientist

Naukowcy z University of Southampton skonstruowali pierwszy na świecie samolot bezpilotowy (UAV), wytwarzany techniką wydruku. W maszynie SULSA (Southampton University Laser Sintered Aircraft), techniką wydruku wytworzono skrzydła, powierzchnie lotne (klapy, stery i lotki) oraz włazy ładunkowe. Wydruku dokonano na przemysłowej drukarce obiektowej EOS EOSINT P730. tworzącej techniką drukowania laserowego powierzchnie z nylonu lub metalu zawierające dużą liczbę warstw.

288763515408496787
Źródło zdjęć: © (fot. University of Southampton)

SULSA to niewielki średniopłat o cygarowatym kadłubie, eliptycznych skrzydłach o rozpiętości 2 m i motylkowym usterzeniu. Napęd stanowi silnik elektryczny, umieszczony w tyle kadłuba i poruszający śmigło pchające. Maksymalna prędkość wynosi 18. km/h, ale maszyna porusza się zwykle z prędkością ekonomiczną 90 km/h; ze względu na rodzaj napędu nawet przy locie z szybkością maksymalną samolot jest bardzo cichy. UAV ten posiada autopilota, skonstruowanego przez jednego naukowców z Southampton.

Wydruk laserowy pozwala na łatwe otrzymanie skomplikowanych części pełnych powierzchni zakrzywionych oraz kompozytowych struktur, wymagających w tradycyjnych technikach zastosowania kosztownych technologii obróbki i łączenia. Umożliwia to tworzenie części lotniczych i całych modeli samolotów w ciągu dni lub tygodni od zaprojektowania ich w systemie aplikacji komputerowych CAD/CAM/CAE. Oznacza to, ze proces projektowania i testowania samolotów radykalnie się skraca i spadają jego koszty, zaś w przypadku małych konstrukcji bezpilotowych UAV od momentu zaprojektowania do momentu pierwszego lotu mogą upłynąć nawet dni.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)