Druga fala koronawirusa. Rusza seryjna produkcja pierwszych polskich respiratorów

Druga fala koronawirusa. Rusza seryjna produkcja pierwszych polskich respiratorów

Druga fala koronawirusa. Rusza seryjna produkcja pierwszych polskich respiratorów
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images
21.07.2020 09:30, aktualizacja: 21.07.2020 09:47

COVID-19 nie zwalnia i codziennie w Polsce odnotowuje się nowe przypadki zakażenia. W odpowiedzi na zapotrzebowanie branży medycznej Creotech Instruments rozpoczyna pierwszą w naszym kraju seryjną produkcję respiratorów.

Creotech Instruments, firma z branży kosmicznej (zajmująca się produkcją satelitów czy elementów komputerów kwantowych) z podwarszawskiego Piaseczna, biorąc za wzór, chociażby NASA, postanowiła włączyć się do walki z pandemią wywołaną przez koronawirusa.

- Nasi pracownicy w szczytowym momencie produkowali dziennie tysiąc sztuk przyłbic i 150 adapterów do masek ochronnych. Wszystkie te środki ochrony przekazaliśmy medykom nieodpłatnie. Zaangażowaliśmy się również w transport próbek medycznych z użyciem dronów - wyjaśnił prezes zarządu Creotech Instruments Jacek Kosiec.

Poza tym firma używała również specjalnych dronów do przewożenia zabezpieczonych próbek do laboratoriów. Następnym krokiem w pomocy w walce z COVID-19 mają być respiratory produkowane na amerykańskiej licencji.

Do tej pory w Polsce nie produkowano seryjnie respiratorów, a początek pandemii pokazał, jak trudno jest pozyskać te urządzenia z zagranicy. Wiele firm w kryzysowym momencie pracowało nad kilkoma projektami, które mogło być stosowane przy leczeniu najciężej chorych.

- Chociaż wszystkie te projekty respiratorów ratunkowych budzą nasz ogromny szacunek, to należy podkreślić, że wykorzystywanie niewystarczająco przetestowanych respiratorów ratunkowych jest ostatecznością – skomentował dr Grzegorz Kasprowicz, szef R&D Creotech Instruments. - Od strony technicznej respirator musi być niezawodny i bardzo precyzyjnie przetestowany. Dlatego uznaliśmy, że zamiast rozwijać urządzenie medyczne od podstaw, zdobędziemy odpowiednią licencję na wysoce niezawodny sprzęt.

Podstawą do skonstruowania przez inżynierów Creotech Instruments polskiego respiratora stała się dokumentacja i licencja respiratora PB560 amerykańskiej firmy Medtronic, która została udostępniona na otwartej licencji po rozpoczęciu pandemii COVID-19.

Pierwsze prototypy respiratorów powstały po zaledwie dwóch i pół miesiącach testów. Obecnie trwają testy oraz proces dopuszczania produktu na rynek Polski. Równolegle trwają też rozmowy z Food and Drug Administration w USA, ponieważ respiratory mogą okazać się potrzebne również poza granicami naszego kraju.

Równolegle w firmie trwają prace nad uruchomieniem produkcji seryjnej. Przygotowywane jest zaplecze testowe i produkcyjne. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku Creotech ma osiągnąć zdolność wytwarzania 200 egzemplarzy respiratorów miesięcznie. W razie konieczności liczba ta może zostać podwojona.

- Przygotowujemy się na najgorszy możliwy scenariusz, kolejne fale pandemii wywołanej COVID-19, a być może mutacje wirusa - wyjaśnił Jacek Kosiec. – Tym razem nie damy się zaskoczyć i będziemy gotowi do kontrataku.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)