Drony - zabawa dla każdego
Dzisiejsza technologia dotarła do momentu, w którym wiele futurystycznych wynalazków w filmach science-fiction sprzed kilkunastu albo kilkudziesięciu lat jest już rzeczywistością. W Gwiezdnych Wojnach z 2005 roku mogliśmy oglądać scenę, w której dron podleciało do okna sypialni, gdzie spała Padmé Amidala. Następnie urządzenie przeskanowało pomieszczenie i wykonało kilka operacji. Dzisiaj taki scenariusz nie jest już naukową fikcją - tego typu operacje są wykonywane i może zrobić je każdy. Podobne drony można łatwo zakupić w odpowiednich miejscach i wykorzystywać je na różne sposoby. Najczęściej są to drony fotograficzne.
Do czego wykorzystywane są drony?
Najpopularniejsze obecnie drony to bardzo zaawansowane quadrocoptery, bezzałogowe statki powietrzne korzystające z czterech wirników rozłożonych równomiernie na planie krzyża. Wykorzystywane między innymi w zawodach - wyścigach dronów - znajdują również zastosowanie w wojsku do różnych celów. Stale trwają też prace mające na celu przystosowanie ich do dostarczania paczek lub jedzenia.
Niezaprzeczalnie najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami tego typu są drony fotograficzne. Możliwość łatwego zapisywania i przesyłania obrazu z trudno dostępnych miejsc otwiera jeszcze szersze spektrum możliwości wykorzystania. Bardzo często stosowane są do ochrony budynków o bardzo dużych powierzchniach (na przykład magazyny, fabryki lub po prostu duże zakłady pracy). Znakomicie sprawdzają się także w celu monitoringu środowiska (na przykład do obserwacji stanu populacji danego gatunku zwierząt na wolności), ale najczęściej znajdują zastosowanie do nagrywania materiałów filmowych. Stosuje się je zarówno w wysokobudżetowych produkcjach filmowych, jak i do nagrań surferów na morzu (gdzie trudno byłoby dostać się w krótkim czasie przy pomocy helikoptera), ujęć z lotu ptaka, do nagrań z koncertów, do filmów z wesela oraz do wielu innych celów.
Drona kupić i używać może praktycznie każdy - zarówno zawodowy filmowiec, jak i osoba, która zamówi urządzenie ze sklepu.
Drony mają ograniczenia prawne
W związku z nagłym wzrostem popularności takich urządzeń zostały wprowadzone ustalenia prawne, które mają zapewnić porządek i bezpieczeństwo. Korzystanie z dronów o określonych rozmiarach i wadze wymaga otrzymania pozwolenia. Należy również zapoznać się z obowiązującymi ustaleniami prawnymi dotyczącymi korzystania z tego typu sprzętów - przede wszystkim warto sprawdzić, czy miejsce, w którym zamierzasz latać, nie jest objęte ograniczeniami (na przykład nie znajduje się w pobliżu terenów wojskowych czy lotniska).
Drony do nauki latania
Każdy może nauczyć się sterować dronem - to doskonała zabawa dla osób w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Osoby, które jeszcze nigdy nie sterowały tego typu urządzeniami latającymi nie powinny próbować swoich sił na sprzęcie wysokiej klasy, z uwagi na możliwość uszkodzenia drona w razie popełnienia błędu przez początkującego pilota.
Jeżeli planujesz sobie lub komuś podarować w prezencie drona - warto, żebyś najpierw zakupił możliwie najtańszy model tego typu urządzenia. Chodzi o to, aby zminimalizować straty materialne w razie wypadków, takich jak uderzenie w ścianę czy drzewo.
Jakie drona warto wybrać?
W zależności od tego, w jakim celu zamierzasz wykorzystywać drona, powinieneś dobrać klasę i rodzaj sprzętu. Z łatwością możesz znaleźć w specjalistycznych sklepach sprzęty, które będą nadawały się do profesjonalnych nagrań. Tego typu drony zazwyczaj są stosunkowo dużych rozmiarów, posiadają specjalnie przystosowane wygodne duże piloty, wydajne baterie i wiele inteligentnych systemów czuwających nad bezpieczeństwem drona, otaczających go obiektów oraz jakością filmów i zdjęć.
Znakomitym przykładem może być DJI Phantom - należy jednak liczyć się z faktem, że cena takiego urządzenia jest bardzo wysoka dla osoby, która kupowałaby ten sprzęt jedynie do celów rekreacyjnych. Do tego pod wieloma względami znacznie lepiej nada się seria Mavic od firmy DJI. Niedawno była premiera znakomitego drona DJI Mavic Mini - to sprzęt, którego waga jest równa dokładnie 249 gramom. To celowy zabieg, który ma na celu ułatwienie użytkownikom korzystanie z tego produktu, ponieważ w lipcu 2020 ma wejść w życie ustawa, która nakazuje użytkownikom rejestrację wszystkich dronów o masie większej niż 250 g w Unii Europejskiej. Dodatkowo rozmiary tego urządzenia pozwalają z łatwością schować je do plecaka, a nawet do kieszeni od spodni.
Podczas wyboru warto również wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od rozmiaru drona, ma on większe lub mniejsze ograniczenia prawne dotyczące możliwości latania w różnych obszarach.