Drony z AliExpress nie dla Rosji? Pojawiły się poważne utrudnienia

Drony odgrywają ogromną rolę podczas trwającej wojny
Drony odgrywają ogromną rolę podczas trwającej wojny
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

03.03.2023 13:35, aktual.: 03.03.2023 20:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraiński serwis Militarny donosi, że chiński serwis sprzedażowy AliExpress zablokował sprzedaż dronów produkowanych przez firmy DJI oraz Autel do Rosji. Świadczyć o tym mają m.in. trudności z połączeniem się ze stroną produktów z rosyjskich adresów IP. Wyjaśniamy, do czego wykorzystywane są te komercyjne bezzałogowce.

Wojna w Ukrainie pokazała rolę bezzałogowców we współczesnych konfliktach zbrojnych. Są one niezwykle przydatnym i wielofunkcyjnym narzędziem, które pomaga w obserwacji, zbieraniu danych, wykrywaniu artylerii przeciwnika, czy atakowaniu wrogich pozycji i obiektów. Produkcja dronów na potrzeby przemysłu zbrojeniowego wymaga jednak specjalnych komponentów i często jest czasochłonna. Z tego powodu zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy sięgają pod drony komercyjne, które przerabiają i dostosowują do aktualnych potrzeb.

Rosjanie mogą mieć problem z zakupem dronów na AliExpress

Cześć dronów tego typu, wykorzystywanych przez wojsko Putina, pochodziła od chińskich producentów, w tym od wspomnianych firm DJI oraz Autel, które m.in. zamawiano za pośrednictwem chińskiego serwisu sprzedażowego AliExpress. Według Militarny te czasy dobiegły końca, a sprzedaż wspomnianych urządzeń została zablokowana dla Rosjan. Bezzałogowce obydwu firm wciąż są dostępne w sprzedaży na AliExpress i są dostępne w wynikach wyszukiwania. Jednak po kliknięciu na stronę produktu klient z Rosji widzi komunikat o treści "nie znaleziono artykułu".

Dodatkowo, jak wyjaśnia ukraiński serwis, "sprzedawane już drony będą miały ograniczoną funkcjonalność. DJI usunął aplikacje do sterowania dronami z rosyjskiego AppStore". Nadal jest ona dostępna w sklepie Google Play. Na skargi ze strony rosyjskich klientów firma DJI miała odpowiedzieć, że nie świadczy "usług związanych z jakąkolwiek działalnością wojskową".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drony takie, jak te produkowane przez DJI, można zauważyć zarówno u Rosjan, jak i Ukraińców. Przerabia się je np. na drony kamikaze lub dostosowuje do przenoszenia i zrzucania ładunków wybuchowych. Militarny przypomina, że przy użyciu drona DJI ukraińska armia zrzuciła granat do otwartego włazu porzuconego rosyjskiego wozu piechoty BMP-2 i go zniszczyła, aby uniemożliwić jego odzyskanie i ponowne wykorzystanie.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także