Drony z AliExpress nie dla Rosji? Pojawiły się poważne utrudnienia
Ukraiński serwis Militarny donosi, że chiński serwis sprzedażowy AliExpress zablokował sprzedaż dronów produkowanych przez firmy DJI oraz Autel do Rosji. Świadczyć o tym mają m.in. trudności z połączeniem się ze stroną produktów z rosyjskich adresów IP. Wyjaśniamy, do czego wykorzystywane są te komercyjne bezzałogowce.
03.03.2023 | aktual.: 03.03.2023 20:38
Wojna w Ukrainie pokazała rolę bezzałogowców we współczesnych konfliktach zbrojnych. Są one niezwykle przydatnym i wielofunkcyjnym narzędziem, które pomaga w obserwacji, zbieraniu danych, wykrywaniu artylerii przeciwnika, czy atakowaniu wrogich pozycji i obiektów. Produkcja dronów na potrzeby przemysłu zbrojeniowego wymaga jednak specjalnych komponentów i często jest czasochłonna. Z tego powodu zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy sięgają pod drony komercyjne, które przerabiają i dostosowują do aktualnych potrzeb.
Rosjanie mogą mieć problem z zakupem dronów na AliExpress
Cześć dronów tego typu, wykorzystywanych przez wojsko Putina, pochodziła od chińskich producentów, w tym od wspomnianych firm DJI oraz Autel, które m.in. zamawiano za pośrednictwem chińskiego serwisu sprzedażowego AliExpress. Według Militarny te czasy dobiegły końca, a sprzedaż wspomnianych urządzeń została zablokowana dla Rosjan. Bezzałogowce obydwu firm wciąż są dostępne w sprzedaży na AliExpress i są dostępne w wynikach wyszukiwania. Jednak po kliknięciu na stronę produktu klient z Rosji widzi komunikat o treści "nie znaleziono artykułu".
Dodatkowo, jak wyjaśnia ukraiński serwis, "sprzedawane już drony będą miały ograniczoną funkcjonalność. DJI usunął aplikacje do sterowania dronami z rosyjskiego AppStore". Nadal jest ona dostępna w sklepie Google Play. Na skargi ze strony rosyjskich klientów firma DJI miała odpowiedzieć, że nie świadczy "usług związanych z jakąkolwiek działalnością wojskową".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drony takie, jak te produkowane przez DJI, można zauważyć zarówno u Rosjan, jak i Ukraińców. Przerabia się je np. na drony kamikaze lub dostosowuje do przenoszenia i zrzucania ładunków wybuchowych. Militarny przypomina, że przy użyciu drona DJI ukraińska armia zrzuciła granat do otwartego włazu porzuconego rosyjskiego wozu piechoty BMP-2 i go zniszczyła, aby uniemożliwić jego odzyskanie i ponowne wykorzystanie.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski