Drony upilnują unijną granicę

Drony upilnują unijną granicę

Drony upilnują unijną granicę
Źródło zdjęć: © PAP/Hrvoje Jelavic/PIXSELL
07.12.2015 06:10, aktualizacja: 07.12.2015 14:43

Sprzęt za 100 mln złotych i nowe oddziały straży mają ochronić wschodnią granicę przed nielegalnymi imigrantami - informuje "Rzeczpospolita".

Straż Graniczna szykuje się na wzrost liczby uchodźców i nielegalnych imigrantów, którzy wiosną przyszłego roku będą próbowali dostać się do Europy Zachodniej "szlakiem bałkańskim". Wiele wskazuje na to, że mogą wybrać dłuższą i trudniejszą drogę na Zachód - i przedostać się od wschodniej granicy Polski, np. przez Ukrainę.

Do monitorowania granicy na Wschodzie - od obwodu kaliningradzkiego po Bieszczady - zakupiono najnowocześniejszy sprzęt wart 10. mln zł, finansowany głównie z Funduszu Granic Zewnętrznych UE. Są to m.in.: cztery drony, które mogą prowadzić obserwację o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie, czy samoloty typu Stemme.

- Dzięki nowoczesnym technologiom funkcjonariusze będą w stanie wcześnie rozpoznać przygotowania do nielegalnego przekroczenia granicy, utrwalić na nośniku materiał filmowy potwierdzający złamanie prawa, a jednocześnie szybkimi samochodami uniemożliwić przestępcom ucieczkę - tłumaczy ppor. Joanna Rokicka z Komendy Głównej Straży Granicznej.

tb/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)