Drony nieznane Ukraińcom. Zaskakujące, skąd Rosjanie mają sprzęt

Drony nieznane Ukraińcom. Zaskakujące, skąd Rosjanie mają sprzęt

Rosyjski dron z drewna.
Rosyjski dron z drewna.
Źródło zdjęć: © Defense Express
Norbert Garbarek
23.10.2023 14:47, aktualizacja: 24.10.2023 08:31

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat wyjaśnił w rozmowie ze stacją radiową Moja Ukraina, skąd Rosjanie pozyskują części do swoich dronów. Portal BulgarianMilitary dodaje, że to "fakt, który był znany".

W niedzielę 22 października wojska Rosji wystrzeliły w kierunku Ukrainy dwa drony nieznanego typu – podaje BulgarianMilitary. Armia obrońców ustaliła, że urządzenia wykorzystują do napędu silniki z… AliExpress.

– Po zbadaniu pozostałości drona można mieć jasność co do procesów inżynieryjnych wroga. Warto zauważyć, że mechanizm napędowy pochodzi z AliExpress, co świadczy o zaradności wroga. Nie jest to pojedyncze wydarzenie – mówił Ignat. Rzecznik podkreślił też, że w bezzałogowcu zidentyfikowano kilka kilogramów materiałów wybuchowych, co wskazuje na duże możliwości w kontekście ataku na wrogie cele.

To nie pierwszy tego typu przypadek

Jurij Ignat zauważa, że wykorzystywanie przez Rosjan części kupowanych na portalu AliExpress nie jest jedyną sytuacją, która świadczy o zaradności tamtejszej armii. Rzecznik przypomniał, jak w maju 2023 r. Ukraińcy zidentyfikowali u przeciwnika "drewniane statki powietrzne", które są prowizorycznymi konstrukcjami, ale w istocie tanimi w produkcji i pozwalającymi zagrozić na froncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednocześnie BulgarianMilitary zauważa też, że w czerwcu br. Rosjanie celowo projektowali drony wyposażone w reflektory, które pełniły rolę "wabika" dla ukraińskich systemów obrony powietrznej. Choć w tego typu konstrukcjach zbiornik paliwa stanowiły plastikowe butelki, BM podkreśla innowacyjne zastosowanie konfiguracji dwusilnikowej. Jeden z nich zapewniał siłę napędową, drugi natomiast pełnił funkcję silnika ciągu.

Rosjanie nie tylko wykorzystują wszelkie możliwe źródła, z których mogą pozyskiwać komponenty do swoich maszyn, ale też korzystają z ogólnodostępnych elementów. Należy więc przypomnieć, że Rosjanie inwestują w projekt niewykrywalnego bezzałogowca określanego jako MM-1. Ten ma być "niewidzialny" dla systemów Ukraińców ze względu na wykorzystanie do produkcji styropianu.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie