Dron szpiegowski nad Polską. Wiadomo, skąd przyleciał

Z bazy wojskowej Sigonella na Sycylii przyleciał do Polski dron rozpoznawczy RQ-4B Global Hawk produkowany przez Northrop Grumman. Maszyna zbliżyła się do rosyjskiego obwodu królewieckiego i Białorusi - tam prowadziła rozpoznanie.

RQ-4B
RQ-4B
Źródło zdjęć: © Wikimedia commons
oprac. NGA

16.10.2024 | aktual.: 16.10.2024 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nad Polską w ostatnim czasie regularnie pojawiają się maszyny rozpoznawcze - gigantyczne Boeingi RC-135, ale też mniejsze drony, które mogą pozostawać w powietrzu przez kilkanaście godzin. RQ-4B jest jednym z tych bezzałogowców, który kolejny raz z rzędu na przestrzeni kilku dni przyleciał do Polski z bazy NATO na Sycylii (stacjonują w niej amerykańska marynarka wojenna oraz włoskie siły lotnicze). Lot szpiegowski z 16 października jest realizowany ze znakiem wywoławczym (callsign) FORTE13.

Dron szpiegowski RQ-4B

RQ-4B Global Hawk to dron opracowany przez firmę Northrop Grumman. Jest on uznawany za jeden z kluczowych dronów szpiegowskich na świecie, pełniąc głównie rolę w prowadzeniu rozpoznania powietrznego. Dzięki zaawansowanym technologiom, ten bezzałogowiec potrafi zbierać i przesyłać dane w czasie rzeczywistym, co uczyniło go niezastąpionym w operacjach wojskowych, misjach pokojowych oraz akcjach ratunkowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

RQ-4B Global Hawk wyróżnia się imponującymi rozmiarami. Jego długość wynosi około 13 metrów, wysokość 4,6 metra, a rozpiętość skrzydeł przekracza 35 metrów. Dzięki takim parametrom, jest zdolny do długotrwałych lotów na wysokim pułapie. Dron może osiągnąć maksymalną prędkość około 600 km/h, a operowanie na wysokości do 20 km zwiększa jego skuteczność i bezpieczeństwo.

RQ-4B Global Hawk jest zaprojektowany do pracy bez przerwy przez 24 godziny na dobę, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Zaawansowane systemy radarowe i sensory umożliwiają mu nieustanne monitorowanie dużych obszarów oraz dostarczanie danych bezpośrednio do centrali dowodzenia. W centrali dane są natychmiast analizowane i wykorzystywane do planowania operacji wojskowych.