Dron jako zastosowanie w fotografii

Dron jako zastosowanie w fotografii

Dron jako zastosowanie w fotografii
Źródło zdjęć: © Fotolia | Ciudalia
30.09.2015 15:16

Czasy, w których dron kojarzył się tylko z technologią dla wojska i zabawkami dla bogatych już dawno minęły. Na rynku są dostępne urządzenia, które są już w zasięgu wielu osób, i kosztują zazwyczaj mniej niż średniej klasy lustrzanka.

Kupując drona, fotografowie mają możliwość wykonywania zdjęć oraz filmów z góry. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, począwszy od zwykłych ujęć do dookoła obiektu. Naszym ograniczeniem może być tylko wyobraźnia. Dzięki dronowi możemy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, co znacznie ułatwi wykonywanie niestandardowych zdjęć.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim najważniejsza jest waga sprzętu. Jeśli oprócz wmontowanej kamery, będziemy przypinać do niego inne urządzenia, to musimy mieć pewność, że dron udźwignie ciężar. Kolejnym ważnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę jest czas pracy. Dostępne są modele, które są w stanie wytrzymać w powietrzu zaledwie kilkanaście minut, za to ich naładowanie może potrwać nawet kilka godzin. Dobrze by było również, aby urządzenie było wykonane z wytrzymałych materiałów. Nie ma co się oszukiwać, początki w użytkowaniu mogą być bardzo trudne. Zwykle dron zaliczy kilka upadków czy też zderzeń z otoczeniem.

Dron a polskie prawo

Trzeba przyznać, że polskie prawo dotyczące dronów jest bardzo przyjazne. Jednak musimy pamiętać, że jeśli nie posiadamy specjalnego zezwolenia, musimy spełnić trzy podstawowe warunki:

- nasz dron z całym wyposażeniem powinien ważyć poniżej 25 kg;
- loty urządzenia muszą się odbywać w zasięgu naszego wzroku;
- loty drona mają charakter rekreacyjny lub sportowy.

Oczywiście nie możemy latać dronem gdzie chcemy. Przede wszystkim loty są zabronione w miastach, które posiadają lotniska. Jeśli chcemy w takim miejscu wykonać ujęcia z lotu ptaka, musimy uzyskać zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ponadto nasz dron musi być wyposażony w specjalne urządzenia służące do łączności oraz nawigacji. Karą za nieprzestrzeganie przepisów jest grzywna lub pozbawienie wolności do lat 5.
W chwili obecnej przygotowywane są nowe przepisy, które prawdopodobnie już niedługo wejdą w życie. W świetle nowego prawa wymagane będzie skończenie specjalistycznego kursu oraz wykonanie badań lekarskich, aby móc korzystać z obsługi drona. Koszt takiego kursu, jak na razie szacowany na ok. 200. zł. Po jego zakończeniu będziemy musieli przystąpić do egzaminu, który prawdopodobnie będzie składać się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Jeśli zdamy egzamin, otrzymamy świadectwo na czas nieokreślony.

Propozycje dronów dla fotografa

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Zaczynamy od najdroższego sprzętu - DJI Inspire 1, który kosztuje około 13 tys. zł. Urządzenie zostało wyposażone w kamerę, która wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 1. megapikseli. Poza tym możemy liczyć na wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę (60 mbps) lub Full HD przy 60 klatkach na sekundę oraz obiektyw 35 mm (f/2.8) o 94-stopniowym polu widzenia. Do tego podgląd w czasie rzeczywistym, który jest wyświetlany w rozdzielczości 720p HD na urządzeniu mobilnym, dzięki czemu w każdej chwili możemy wprowadzić zmiany w ustawieniach.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Kolejne urządzenie to Walker Quadrocopter Dron Scout X4, za który zapłacimy znaczniej mniej, bo zaledwie 3200 zł. Dron nagrywa filmy w jakość Full HD, a zdjęcia wykonuje w rozdzielczości 1. megapikseli. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję "powrotu do domu", dzięki czemu nie zgubi się ani nie spadnie, jeśli zostanie utracona łączność z operatorem. Prezentowany model drona jest w stanie utrzymać się w powietrzu przez 25 minut.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Na koniec nieco tańszy model, Parrot Dron Bebop Drone Area 1. Możemy go kupić już za *2500 zł. *Urządzenie możemy sterować za pomocą smartfona lub tabletu. Filmy nagrywane są w rozdzielczości HD, zaś zdjęcia - 1. megapikseli. Niestety sporym mankamentem jest czas pracy w powietrzu, który wynosi zaledwie 12 minut.

Na rynku każdego miesiąca przybywa coraz więcej modeli dronów. Ich ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego warto przed zakupem zapoznać się z parametrami sprzętu oraz wybrać taki model, który spełni wszystkie nasze potrzeby.

Zobacz także dron z mózgiem pszczoły

_ Źródło: swiatdronow / polskieradio / pulsbiznesu / WP _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)