Dostęp do Internetu na Ścianie Wschodniej
Za ok. 300 mln euro powstanie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej ( SSPW ). Wzorem jest Małopolska Sieć Szerokopasmowa ( MSS ). W ocenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na początku 2007 r. ponad milion gospodarstw domowych w województwach Polski Wschodniej nie miało dostępu do Internetu szerokopasmowego.
Oznacza to, że średnio 38% gospodarstw w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim ( najwięcej 44% ), świętokrzyskim i podkarpackim ( najmniej 30% ) jest zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. "_ Wynika to z ograniczonego zasięgu istniejących sieci telekomunikacyjnych oraz technicznego nieprzystosowania sieci abonenckich operatorów telefonii stacjonarnej do realizacji usług szerokopasmowych _" - wyjaśnia Władysław Ortyl, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego ( MRR ), odpowiedzialny za Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, w tym projekt budowy Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.
Zdaniem Władysława Ortyla projekt zapewni do 2013 r. dostęp do usług szerokopasmowych dla 90% gospodarstw domowych oraz 100% instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej. Zakłada on budowę na tych terenach infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej ponadregionalną sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu. Wzoruje się na Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, która jako pierwsza przedstawiła model interwencji publicznej, w którym region jest inwestorem i właścicielem powstającej infrastruktury. W jego imieniu będzie nią jednak zarządzać wybrany w przetargu operator. Pisaliśmy o tym w Computerworld 21/2007 - http://www.computerworld.pl/artykuly/55078.html i Computerworld 26/2007 - http://www.computerworld.pl/artykuly/55078.html.
Budowana infrastruktura obejmie elementy pasywne, które są niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej, takie jak: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, maszty, studnie czy lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych. Właścicielem wybudowanej infrastruktury będą województwa. "_ Projekt nie faworyzuje żadnej konkretnej technologii. Wstępna analiza wskazuje, że optymalnym rozwiązaniem będzie światłowód " - tłumaczy Władysław Ortyl. Sieć powstała w ramach projektu będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe mieszkańcom, firmom i instytucjom z Polski Wschodniej. " Bez podjęcia interwencji publicznej znaczna część mieszkańców Polski Wschodniej nie będzie miała możliwości taniego dostępu do nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej _" - przyznaje Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W przetargach odrębnie dla każdego z pięciu województw zostanie wybrany operator infrastruktury. Jego zadaniem będzie zarządzanie wybudowaną infrastrukturą publiczną. Zajmie się m.in. utrzymaniem, konserwacją i naprawą infrastruktury, ale również jej udostępnianiem na równych dla wszystkich zasadach podmiotom trzecim - operatorom sieci dostępowych i dostawcom usług szerokopasmowych. Operator infrastruktury nie może dostarczać usług klientom końcowym. "_ W ten sposób poprawi się konkurencyjność rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu poprzez zapewnienie konkurencji na rynku hurtowej transmisji danych i otwartego dostępu do infrastruktury pasywnej _" - zakłada Anna Streżyńska.