Donald Trump odnowił koncesję Chevronowi. Firma wraca do pracy w Wenezueli

Donald Trump odnowił koncesję Chevronowi. Firma wraca do pracy w Wenezueli

Donald Trump odnowił koncesję Chevronowi. Firma wraca do pracy w Wenezueli
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
25.10.2019 14:11

Prezydent USA, Donald Trump dał Chevronowi, amerykańskiemu gigantowi energetycznemu działającemu w Wenezueli, pozwolenie na kontynuację pracy przez kolejne trzy miesiące. Licencja wygaśnie 22 stycznia.

Amerykański Skarb Państwa poinformował w poniedziałek, że Chevron wraz z czterema innymi firmami mogą kontynuować pracę w Wenezueli do 22 stycznia 2020 roku. Nie wolno im jednak eksportować rozcieńczalników, których kraj potrzebuje do przetwarzania ciężkiej ropy naftowej.

Odnowienie koncesji było przedmiotem burzliwej debaty wewnątrz administracji Donalda Trumpa, którego celem jest obalenie prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Według źródła Reutersa, odnowienie licencji Chevrona to zwycięstwo niektórych osób w administracji, które postrzegają utrzymywanie działalności koncernu w Wenezueli jako atut, mogący pomóc w obaleniu Maduro.

Do sprawy odniósł się Chevron. Rzecznik Ray Fohr ocenił, że jego koncern wciąż koncentruje się na podstawowej działalności biznesowej i wspiera ponad 8800 pracowników w Wenezueli.

Chevron ma cztery spółki joint venture z PDVSA w Wenezueli, które produkują około 200 tys. baryłek ropy naftowej dziennie (ponad 25 procent całego wydobycia ropy naftowej w kraju). Firma pracuje tam od prawie stu lat. Jest to ostatni duży amerykański koncern naftowy działający na terenie Wenezueli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)