Domy inne niż wszystkie - odważyłbyś się w nich zamieszkać?
Wizje architektów bywają czasem wspaniałe, a zaprojektowane budynki zachwycają ludzi przez wieki. Czasem coś jednak pójdzie nie tak i budowane są obiekty, z których wszyscy się naśmiewają. Przykładem takiej niezbyt udanej konstrukcji jest kolejowy dworzec w Poznaniu, który doczekał się zaszczytnej nazwy "chlebak", albo zwycięzca tegorocznego plebiscytu "Makabryła" - galeria handlowa z Kwidzyna. Są jednak projekty, które wyróżniają się jeszcze bardziej. Zbudowane ze szkła, które zastępuje podłogi i ściany, albo zmieniające nasze dotychczasowe wyobrażenie o tym, jak może wyglądać dom. Mógłbyś mieszkać w domu, w którym szklana podłoga sypialni ukazuje toaletę piętro niżej? Zobaczcie kilka ciekawych projektów.
Wizje architektów bywają czasem wspaniałe, a zaprojektowane budynki zachwycają ludzi przez wieki. Czasem coś jednak pójdzie nie tak i budowane są obiekty, z których wszyscy się naśmiewają. Przykładem takiej niezbyt udanej konstrukcji jest dworzec kolejowy w Poznaniu, który doczekał się zaszczytnej nazwy "chlebak", albo zwycięzca tegorocznego plebiscytu "Makabryła" - galeria handlowa z Kwidzyna. Są jednak projekty, które wyróżniają się jeszcze bardziej. Zbudowane ze szkła, które zastępuje podłogi i ściany albo zmieniające nasze dotychczasowe wyobrażenie o tym, jak może wyglądać dom. Mógłbyś mieszkać w domu, w którym szklana podłoga sypialni ukazuje toaletę piętro niżej?
Ten budynek został zaprojektowany przez Atelier FCJZ's i choć jego ściany nośne zostały wykonane z betonu, to już podłogi i sufit zrobiono ze szkła. Pierwotnie powstał on z okazji Biennale Architektury i Sztuki Współczesnej w Szanghaju, jednak po wystawie zdecydowano się nie rozbierać budynku i pozostawić go jako pensjonat. Co prawda, przeszklony sufit oferuje mnóstwo światła słonecznego i pozytywnie nastraja, choćby niesamowitymi, otwartymi widokami na niebo, jednak szklana podłoga, oddzielająca sypialnię od toalety, może już nie być komfortowym rozwiązaniem dla wszystkich gości.
Dom dla ekstremalnych ekshibicjonistów
2 / 7Jeśli nie macie absolutnie nic do ukrycia, to być może przypadnie wam do gustu propozycja japońskiego architekta Yuusuke Karasawa. Powierzchnia mieszkalna to zaledwie 50 m kw., jednak praktycznie wszystkie ściany są przeźroczyste i każdy, przechodzący obok, może zajrzeć do środka. Na szczęście, chociaż sypialnię i łazienkę umieszczono pod poziomem ulicy. Dla kogo miałby być taki dom? Według projektanta, dla tych wszystkich, którzy i tak dzielą się, nawet najbardziej intymnymi, szczegółami ze swojego życia na Facebooku i innych portalach społecznościowych.
Zamieszkaj w... muszli klozetowej
3 / 7O ile dwa poprzednie domy zadziwiały szklanymi ścianami, tak ten ma, delikatnie mówiąc, interesującą formę. O ile komfort i wyposażenie wnętrza nie odbiegają standardem od innych, tak sama świadomość, że mieszka się w muszli klozetowej raczej nie doda nam pewności siebie. Jednak za pomysłem budowy stoi coś więcej. Jego właściciel - Sim Jae-Duck - to znany koreański propagator higieny. Dom nazwano "Haewoojae", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "świątynię dumania".
Mieszkanie w kamieniu
4 / 7Pomysły na urządzenie swojego miejsca na ziemi bywają bardzo różne. Ten dom musiał zbudować miłośnik natury w jej najprostszej formie. Wygląda jak jeden wielki głaz, jednak naprawdę wbudowano go między inne, mniejsze kamienie. Choć na zdjęciach może wydawać się spory, to w rzeczywistości nie jest zbyt wielki. Dom zbudował portugalski przedsiębiorca, a można go podziwiać w miejscowości Guimaraes. Właściciel mówi, że inspirował się serią kreskówek o rodzinie Flinstonów.
Najwęższy dom
5 / 7Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby móc podziwiać najwęższy dom na świecie. Na rogu ulic Chłodnej i Żelaznej znajduje się dom Kereta. Zbudowano go w 152 centymetrowej szczelinie, pomiędzy dwoma innymi budynkami. W najwęższym miejscu ma tylko 92 centymetry szerokości. Dom zbudowany jest na planie trójkąta prostokątnego i ma trzy poziomy. Znalazło się tam miejsce na sypialnię, pracownię czy kuchnię. Nie jest on zamieszkiwany na stałę, ale regularnie korzystają z niego artyści odwiedzający stolicę. Regularnie organizowane są także dni otwarte, podczas których każdy może zwiedzić najwęższy budynek świata.
Zamieszkaj w bąbelkach
6 / 7Gdybyście kiedyś byli w Cannes, to możecie zobaczyć jeden z najdziwniejszych domów na świecie. Bubble House lub inaczej Bubble Palace należy do znanego kreatora mody Pierre'a Cardina. Na dom składa się 28 pomieszczeń, które z zewnątrz przypominają połączone bańki mydlane. Jeśli się wam uda, to czasami możliwe jest wynajęcie fragmentu domu. Za jedną noc trzeba zapłacić minimum 1000 dolarów.
Alwernia
7 / 7Na koniec nie dom, ale jeden z najciekawszych budynków w Polsce. Budynki, w których jeszcze niedawno mieściła się wytwórnia filmów Alvernia Studios, znajdują się w okolicy węzła Rudno i są świetnie widoczne z autostrady A4. Chociaż działalność wytwórni została wygaszona, właściciel zapowiada jej wznowienie. Co by nie powiedzieć, jest to jednak świetna koncepcja architektoniczna, która przypomina kosmiczne miasta znane z filmów Sci-Fi.
jb