Domena .pl rozrasta się najszybciej w UE

Domena .pl rozrasta się najszybciej w UE

Domena .pl rozrasta się najszybciej w UE
Źródło zdjęć: © Seat
07.09.2011 15:06, aktualizacja: 21.09.2011 15:09

Po 20 latach działania internetu w Polsce, w domenie .pl zarejestrowano już
ponad 2,1 mln nazw stron internetowych. Tempo przybywania polskich stron w sieci jest teraz
największe w Unii Europejskiej - mówili eksperci podczas środowej konferencji w Warszawie.

".pl" to, przypisana Polsce, krajowa domena najwyższego poziomu (ccTLD, czyli country code top-level domain). Zarządza nią Naukowa i Akademicka Sieć Komputerową (NASK).

Jak poinformowali podczas konferencji w Warszawie specjaliści z NASK, rejestr domeny .pl jest teraz niekwestionowanym liderem wśród państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o tempo przybywania krajowych stron internetowych.

W drugim kwartale tego roku pod tym względem Polska (1,3. proc. wzrostu) pozostawiła w tyle Hiszpanię (1,25 proc.) oraz Portugalię (1,19 proc.). Jak wynika z raportu NASK, rejestr krajowej domeny powiększył się od kwietnia do końca czerwca o ponad 70 tys. nazw. Każdego dnia drugiego kwartału 2011 roku w rejestrze .pl przybywało średnio niemal 2,8 tys. nowych nazw.

Kierownik Działu Domen NASK, Artur Piechocki zaznaczył, że polski rejestr cały czas ma jeszcze duże możliwości rozwoju. "Spośród 80. tys. abonentów nazw domeny .pl, ok. 63 proc. to przedsiębiorcy. A biorąc pod uwagę, że przedsiębiorców jest w Polsce kilka milionów, to znaczna część nie ma jeszcze zarejestrowanej swojej nazwy domeny" - ocenił. Jego zdaniem, w ciągu kilku lat dodatkowym elementem wzrostu może się też okazać rejestracja domen przez osoby fizyczne.

Na razie Polska pod względem liczby nazw w krajowej domenie zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych NASK, w UE najwięcej zarejestrowanych stron - ok. 14,5 mln - ma niemiecka domena .de, a niemal 9,5 mln stron - zakończonych na .uk - zarejestrowano w Wielkiej Brytanii. Polskę wyprzedza jeszcze Holandia (.nl - ponad 4,5 mln stron) i Włochy. Jednak eksperci z NASK zaznaczyli, że stron zakończonych na .it jest już tylko o ok. 30 tys. więcej niż tych z końcówką .pl. Różnica ta szybko maleje, tak więc są szanse, że wkrótce Polska wyprzedzi Włochy i zajmie 4. miejsce w UE.

Specjaliści zwrócili uwagę, że strony w domenie .pl wykupywane są nie tylko przez mieszkańców Polski. W drugim kwartale tego roku zagraniczni abonenci zarejestrowali ponad 1. tys. nazw domeny .pl. Najwięcej zagranicznych abonentów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Większość nazw polskich stron (9. proc.) nie przekracza 20 znaków. Najbardziej popularne nazwy mają 8 liter. Maksymalną dopuszczalną liczbę znaków - tj. 63 - miało tylko 8 nazw w domenie .pl.

Domenę .pl utworzono pod koniec lipca 199. roku. Wtedy jednak Polska nie miała jeszcze łączności z internetem - pierwsze połączenie nawiązano 17 sierpnia 1991 r. Dopiero wtedy zaczęły powstawać pierwsze strony z sufiksem .pl (początkowo należały do uczelni wyższych). W 1995 r. zarejestrowanych było niespełna 100 nazw z końcówką .pl, 5 lat później - prawie 90 tys., a w 2005 r. - niecałe 0,5 mln. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

Nazwy w domenie .pl są rejestrowane przez NASK. Rejestracja odbywa się jednak głównie za pomocą partnerów - ponad połowa aktywnych nazw obsługiwanych jest przez 3 największe firmy hostingowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)