Dom za jedyne 35 tys. złotych. Drukarka 3D zbuduje go w niecałe 24 godziny

Dom za jedyne 35 tys. złotych. Drukarka 3D zbuduje go w niecałe 24 godziny
Źródło zdjęć: © YouTube
Arkadiusz Stando

21.07.2019 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na konferencji SXSW przedstawiono wiele nowatorskich projektów i produktów. Jednym z nich jest mały, betonowy dom. Chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się niczym specjalnym, to jest bardzo tani i prosty w budowie.

Ten dom nie wykorzystuje żadnych rewolucyjnych materiałów i wygląda raczej niepozornie. Co czyni go wyjątkowym? To nowy sposób projektowania i wznoszenia całej konstrukcji. Budynek o powierzchni 60 metrów kwadratowych kosztuje jedynie 10 tys. dolarów i nie wymaga zbyt wiele pracy. Cała betonowa konstrukcja powstaje przy użyciu drukarki 3D w ciągu 12 do 24 godzin, a jej koszt ma w przyszłości zostać zmniejszony do zaledwie 4 tys. dolarów.

To rewolucyjne rozwiązanie zaprezentowała firma ICON. Jej przedstawiciele pokazali projekt domu zawierającego salon, sypialnię, łazienkę i elegancką werandę. Dom będzie w najbliższym czasie testowany pod kątem panujących w nim warunków - sprawdzana będzie m.in. jakość powietrza.

W dalszej perspektywie firma ICON, dzięki współpracy z organizacją non-profit New Story, zamierza rozpocząć budowę drukowanych domów w różnych miejscach na świecie. Początkowo przewiduje się zbudowanie 100 domów w Salwadorze. Prawdopodobnie nastąpi to w przyszłym roku.

Stosowanie druku 3D w budownictwie nie jest niczym nowym, ale użycie powszechnie dostępnych materiałów jest pionierskim krokiem. Problem wciąż stanowi montaż okien, dachu i instalacji elektrycznej oraz wodociągowej. Tymi elementami niestety nie zajmie się drukarka 3D, więc mimo ogromnego przyśpieszenia czasu budowy, praca ludzkich rąk wciąż jest niezbędna. Z tego względu firma pracuje nad zautomatyzowaniem również ostatnich etapów wykończenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)