Doktryna cyberbezpieczeństwa coraz bliżej. Będziemy bezpieczni przed hakerami?

Doktryna cyberbezpieczeństwa coraz bliżej. Będziemy bezpieczni przed hakerami?

Doktryna cyberbezpieczeństwa coraz bliżej. Będziemy bezpieczni przed hakerami?
Źródło zdjęć: © Georgia National Guard / CC
23.10.2014 10:45, aktualizacja: 23.10.2014 11:46

22 października br. na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego szef BBN minister Stanisław Koziej przedstawił główne założenia projektu Doktryny cyberbezpieczeństwa RP.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to najnowsza i współcześnie najbardziej wymagająca dziedzina bezpieczeństwa narodowego, łącząca wymiary obronny i ochronny, cywilny i wojskowy, a także publiczny oraz prywatny. Dlatego też najważniejszym wymaganiem w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa jest podejście zintegrowane i kompleksowe, obejmujące wszystkie te obszary.

Celem opracowywanej Doktryny jest stworzenie warunków do budowania systemu spełniającego powyższe wymagania. Powinien on zapewniać spójne podejście administracji, służb, sił zbrojnych, sektora prywatnego i obywateli do organizowania bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Doktryna powinna być swoistym strategicznym "wspólnym mianownikiem" na poziomie krajowym, uwzględniającym jednocześnie sojusznicze rozwiązania obowiązujące w Unii Europejskiej oraz NATO, a także narodowy dorobek, jak odnosząca się przede wszystkim do wymiaru pozamilitarnego Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni RP.

Dokument opracowywany jest w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z przedstawicielami administracji publicznej - resortów, urzędów i służb, środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego.

Doktryna określi cele strategiczne, wśród których podstawowym jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania Rzeczypospolitej Polskiej w cyberprzestrzeni. Dokument dokonuje także diagnozy środowiska cyberbezpieczeństwa RP, wskazując zagrożenia, ryzyka i szanse w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Określa jednocześnie najważniejsze zadania, które powinny być realizowane w ramach budowy systemu cyberbezpieczeństwa państwa.

Poszczególne postulaty dotyczą m.in. wprowadzenia określonych rozwiązań formalno prawnych oraz mechanizmów współpracy i wzajemnego oddziaływania sektora publicznego i prywatnego, inwestycji w narodowe rozwiązania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, czy wykorzystania potencjału obywatelskiego na rzecz obrony oraz ochrony państwa w cyberprzestrzeni.

Doktryna powinna stanowić punkt odniesienia i ukierunkowania dla dalszych prac, tworzących zaawansowane rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa Polski i Polaków w cyberprzestrzeni.

Jej wydanie planowane jest przed końcem 201. r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)