Dodatkowe usługi, jakie oferuje ci twój dostawca internetu - i czy to się opłaca?

Włączasz komputer, łączy się on automatycznie z routerem, otwierasz przeglądarkę i... To wszystko. Przy całej swojej złożoności, Internet w praktyce jest banalnie prosty. Czy potrzebujemy dodatkowych usług i sprzętu oferowanych przez dostawców?

Dodatkowe usługi, jakie oferuje ci twój dostawca internetu - i czy to się opłaca?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Dmytro Sukharevskyy

Co możemy wybrać?

Wybór łącza internetowego nie jest dziś bardzo skomplikowany.

  1. Wybieramy technologię - stacjonarną lub mobilną.
  2. Sprawdzamy w zasięgu jakiego dostawcy jesteśmy.
  3. Zastanawiamy się nad swoimi potrzebami co do prędkości, mobilności, sprzętu itp.
  4. Wybieramy pakiet.
  5. Czekamy na instalację
  6. Wchodzimy na YouTube i oglądamy zabawne filmy z kotami. Proste, szybkie i skuteczne.

Dostawcy Internetu proponują nam jednak często dodatkowy sprzęt i usługi, które mają nie tyle usprawnić cały proces podłączania się do sieci, co zapewnić jego lepsze funkcjonowanie po wszystkim. W jaki sposób możemy rozbudować swój pakiet sieciowy?

Na przykład wybierając ofertę ze światłowodem. Łącza stworzone na jego bazie są droższe (na szczęście już nieznacznie, a z roku na rok ceny jeszcze spadają), ale zapewniają o wiele większe szybkości ściągania i wysyłania oraz pewność, że jesteśmy gotowi na przyszły rozwój Internetu, który na pewno będzie bazował o infrastrukturę światłowodową. Obecnie światłowód to jedyna słuszna droga dla osób, które chcą w domu delektować się filmami w ultra wysokiej rozdzielczości, bezproblemowym ściąganiem gier zajmujących kilkadziesiąt gigabajtów oraz udostępnianie bardzo "ciężkich" plików. Wszystko to można oczywiście zrobić na wolniejszych łączach, ale przy wielkości niektórych multimediów tylko szybki światłowód jest w stanie poradzić sobie z tym szybko i bez dodatkowych kosztów.

Oczywiście do łącza internetowego przydałby się też równie wydajny router WiFi, który sprawi, że na zawsze zapomnimy o kablach. Wydajny, czyli taki, który dzięki najnowszym protokołom obsłuży ogromne prędkości nowoczesnego łącza również drogą bezprzewodową. Dodatkowe funkcje zabezpieczenia sieci, wymiany plików i wygodnego interfejsu urządzenia będą również miłym dodatkiem. Taki sprzęt również znajdziemy często w ofertach jako opcję w zestawie lub płatną ekstra.

Dostawcy często oferują również możliwość darmowej dostawy i instalacji łącza u nas. To miłe, ale nie powinniśmy traktować tego jako bardzo cennego bonusu. Zazwyczaj to już standardowy dodatek.

W przypadku internetu mobilnego sprzedawcy będą nęcić nas sprzętem dobieramy do zestawu. Czasem jest to coś oczywistego, jak komórka czy tablet, innym razem dodatki nietypowe, jak na przykład GPS, bezprzewodowy router udostępniający sieć WiFi w dowolnym miejscu (nawet w podróży) czy nowy komputer brany na raty.

Indywidualne potrzeby

Jak zwykle w przypadku doboru sprzętu lub usługi elektronicznej wszystko zależy od naszych potrzeb oraz stopnia zaawansowania technicznego.
Jeśli o naszym komputerze wiemy tyle, że srebrny przycisk go włącza, a hasło do Windowsa ustawił nam syn na "12345", to nie bójmy się przekazać nieco władzy w ręce osób, które wyręczą nas z problemu.

Nawet jeśli router czy modem WiFi od operatora nie będzie najlepszy na rynku, podłączenie sieci w domu potrwa 10 minut, a komórka w zestawie z mobilnym netem nie będzie szczególne wyjątkowa, to co z tego jeśli będziemy zadowoleni? Specjaliści z branży i ich poradniki często wchodzą na poziom skomplikowania tematu zupełnie niechciany i obcy laikom. Czasem strata kilku megabitów prędkości nie jest aż tak istotna, jak się nam wmawia, a jeśli coś działa, to działa i niczego więcej nie trzeba.

Nie bójmy się być ignorantami technologicznymi. Sprzęt ma być dla nas, a nie odwrotnie.

Co innego, jeśli wiemy już trochę o sprzęcie, konfigurowaliśmy nie raz router, rozumiemy czym różni się upload od downloadu i czemu to ważne itd. Wtedy być może warto poświęcić dodatkowe dwa dni własnego czasu na przejrzenie ofert i dobranie odpowiednich, idealnych dla nas rozwiązań.

Przykładowo łącze światłowodowe o przepustowości kilkuset megabitów na sekundę nie jest szczególnie potrzebne komuś, kto używa sieci do poczty i YouTube'a, ale jeśli zamierzasz wysyłać i odbierać ogromne pliki, chcesz streamować filmy w Ultra HD itpd. to śmiało! Weź światłowód, dokup do niego najlepszy router WiFi w standardzie 802.11ac i zrezygnuj z dodatkowych usług, które zapewne i tak będą wolniejsze i mniej precyzyjne niż to, co zrobisz sam.

Jeśli idzie o dodatkowe urządzenia, to zastanów się czy są ci na pewno potrzebne. O ile nowy telefon komórkowy w zestawie z pakietem mobilnym wydaje się niezłym wyborem jeśli akurat chcesz zmienić komórkę, o tyle praktyczne uzasadnienie GPSu, konsoli do gier, bezprzewodowego routera mobilnego czy tabletu, warto przemyśleć na chłodno. Chyba, że sprzęt kosztuje złotówkę. Wtedy nie ma potrzeby się ograniczać.

W przypadku oprogramowania antywirusowego, kolejnego gratisu, dorzucanego coraz częściej do oferty, warto sprawdzić jaki konkretnie program oferuje dostawca. Antywirus antywirusowi nie równy. Czasem warto zrezygnować z dodatku lub zignorować taki gratis i samodzielnie wyposażyć się w sprawdzony, znakomicie wypadający w profesjonalnych testach program zewnętrzny. Z wirusami nie ma żartów.

Najpierw podstawy, potem dodatki

Warto pamiętać, że dodatkowe usługi i sprzęt oferowany z łączem stacjonarnym lub Internetem mobilnym jest dokładnie tym - dodatkiem.

To trochę jak z budowaniem domu. Kolor ścian, wyposażenie kuchni, ładne zasłony i przestronna garderoba są ważne, mogą sprawić, że nasze życie będzie przyjemniejsze. Jednak na nic się nam zdadzą, jeśli fundamenty będą słabe i budynek zawali się po roku.
W przypadku łącza internetowego tymi fundamentami są:

- niezawodność i szybkość samego łącza (zarówno download jak i upload)
- szybkość i zasięg jaki oferuje router WiFi
- zasięg sieci LTE w przypadku netu mobilnego
- ewentualne ograniczenia transferu
Jeśli zależy nam na szybkim i gotowym na przyszłość łączu, to zdecydowanie powinniśmy wybrać światłowód w pakiecie z bardzo dużą szybkością ściągania i niemniej istotnym, wysokim wynikiem wysyłania danych. Będzie to istotne przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników sieci i osób wykorzystujących ją do zastosowań profesjonalnych, ale w przypadku laików ogromne prędkości też powoli zaczynają mieć znaczenie. Ot chociażby w kontekście filmów w rozdzielczości Ultra HD i cyfrowych kopii gier wideo.

Mając takie łącze i dobrawszy do niego router, którego siła sygnału i obsługiwane protokoły pozwolą na zapewnienie największych prędkości w całym domu, możemy być spokojni o wygodę w czasie łączenia się z Internetem. Bez względu na to co będziemy chcieli zrobić.

Cztery powyższe punkty to fundamenty. Wszystko inne, to już wisienki na torcie, które powinniśmy dobierać wedle własnego gustu i apetytu.

Advertisement

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)