Dobra waga łazienkowa

W dzisiejszych czasach dbanie o zgrabną sylwetkę jest czymś naturalnym. Staramy się odżywiać zdrowo i być aktywnymi fizycznie. Dlatego obecność wagi w domu nikogo nie powinna dziwić. Regularna kontroli masy swojego ciała zalecana jest każdemu, kto chce choć trochę dbać o swoje zdrowie.

Dobra waga łazienkowa
Źródło zdjęć: © Fotolia | kai

Najnowsze modele urządzeń zostały wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają ocenę prawidłowej masy ciała. Niektóre z nich mają opcję rozpoznawania użytkownika oraz graficzną prezentację pomiarów, a nawet sugerują dzienną porcję kalorii. Oferta producentów jest niezwykle bogata, umożliwiając kupno modeli prostych, jak i z bardziej zaawansowanymi funkcjami. Czym w takim razie kierować się przy zakupie wagi łazienkowej, by ta była dobra i dopasowana do potrzeb? Zapraszamy do naszego poradnika.

Rodzaje wag

Wagi łazienkowe dzielimy się na wagi mechaniczne oraz wagi elektroniczne. Wagi mechaniczne są modelami starszego typu i mierzą z dokładnością do 0,5 kg. Zaletą takich wag jest to, że nie trzeba ich podłączać do gniazdka, ponieważ całość stanowi układ mechaniczny. Za to odczytu pomiaru dokonuje się na podziałce ze strzałką. Niestety przed każdym pomiarem powinno się ją wyzerować przy pomocy specjalnego pokrętła. Problemu tego nie ma w przypadku wagi elektronicznej, które dodatkowo są wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Niektóre modele są w stanie określić poziom wody w organizmie lub dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej. Elektroniczne wagi mogą działać z dokładnością nawet do 5. g, co oczywiście zależy od precyzji zamontowanych w niej czujników. Wynik pomiaru pojawiają się na wyświetlaczu LCD.

Obraz
© (fot. Fotolia / Knut Wiarda)

Wykonanie

Od sposobu wykonania zależy nie tylko wygląd, ale także komfort użytkowania urządzenia. Niekiedy przyjmują one postać prawdziwych dzieł sztuki. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie ten element w pierwszej kolejności rzuca się w oczy kupującego. Jednak nie dajcie się zwieść pozorom, ponieważ nawet te najbardziej oryginalne modele, nie zawsze posiadają odpowiednie parametry.

Do najczęściej stosowanych materiałów zaliczamy szkło hartowane, plastik i stal. Poza tym można także spotkać wagi z wykończeniem drewnianym. Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe jest szkło hartowane, z tym że w niektórych przypadkach dobrze jest, jeśli znajduje się ono w stalowej ramie. Dzięki temu rama nie tylko wzmacnia trwałość całej platformy, ale także zapobiega skutecznie ukruszeniu się szkła na brzegach.

Jeśli chodzi o kształt platformy to panuje tu całkowita dowolność. Na rynku dostępne są wagi prostokątne, trójkątne, owalne oraz o całkowicie nieregularnym kształcie. Przy zakupie powinniśmy sprawdzić czy w przypadku zbyt rozbudowanej platformy, nie zostanie przysłonięty wyświetlacz i czy zdołamy dokonać odczytu pomiaru.

Zakres i dokładność pomiaru
Zakres oraz dokładność pomiaru należy dokładnie sprawdzić podczas zakupu nowej wagi. To właśnie te parametry świadczą o jakości produktu. Zakres pomiaru wyznacza minimalne i maksymalne obciążenie wagi wyrażane w kilogramach. Poza tym, na rynku możemy znaleźć także takie modele, które wyświetlają pomiar w uncjach lub funtach. Maksymalnie waga łazienkowa może posiadać zakres od 1. do 200 kg, za to minimalnie - 2 kg. Innym ważnym parametrem jest dokładność ważenia. Na ten parametr powinny zwracać szczególną uwagę osoby, które chcą w sposób stały kontrolować masę swojego ciała.

Zasilanie i platforma

Wagi elektroniczne zasilane się za pomocą baterii. W chwili zakupu wagi elektronicznej powinna interesować nas kwestia dotycząca rodzaju baterii oraz ich ilości. Im więcej będziemy ich potrzebować, tym większe będą koszty związane z użytkowaniem wagi.

Obraz
© (fot. Fotolia / vladimirfloyd)

Wyświetlacz w wadze

Wagi elektroniczne wyposażone są w wyświetlacze LCD lub LED. Większość modeli posiada automatyczny włącznik i wyłącznik, który powoduje, że waga samoistnie włącza się i przystępuje do pomiaru lub wyłącza, jeśli nie jest obciążona ciężarem.

Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny zwrócić uwagę na wielkość cyfr na wyświetlaczu, ponieważ czasami zdarza się tak, że pomimo dużego ekranu, odczyt pomiaru jest praktycznie niemożliwy.

Dodatkowe funkcje

Nowsze modele wag elektrycznych są wyposażone w szereg funkcji, które dokonują różnorodnych analiz związanych z funkcjonowaniem naszego ciała. Oto najważniejsze z nich:

- pomiar tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i zawartość wody w organizmie - pozwalają nas pełną kontrolę naszej sylwetki;

- pamięć wyników pomiarów - umożliwia kontrolę masy ciała w dłuższym okresie czasu;

- automatyczne rozpoznawanie użytkownika i zapis osobistych wyników - idealnie sprawdzi się, gdy z wagi chce korzystać więcej niż jedna osoba;

- sugestia dziennej porcji kalorii - funkcja ta szczególnie przyda się osobom, które są na diecie;

- ustawienie wagi minimalnej lub maksymalnej - urządzenie poinformuje na, jeśli przekroczymy dany próg.

Decydując się na kupno wagi, przede wszystkim zastanówmy się, w jaki sposób będziemy ją użytkować. Inny model będzie pasował do kontroli wagi tylko od czasu do czasu, a inny do stałego nadzoru naszej masy. Zwróćmy uwagę na dodatkowe funkcje, jeśli oczywiście są nam potrzebne, a także nie zapomnijmy o dobraniu sposobu wykończenia wagi do wystroju naszej łazienki. To wszystko razem sprawi, że waga będzie nam dobrze służyła.

_ Źródło: e-lazienki / awa24 / WP _

Źródło artykułu:WP Tech
wagagadżetyłazienka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)