Do plecaka i torebki – laptopy 2 w 1 idealne dla zabieganych

Do plecaka i torebki – laptopy 2 w 1 idealne dla zabieganych

Do plecaka i torebki – laptopy 2 w 1 idealne dla zabieganych
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Sylwia Ścibak
19.06.2019 10:14

Ciężkie 15-calowe laptopy nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego. Dlatego, jeśli często podróżujesz albo pracujesz w terenie – i potrzebujesz czegoś mobilnego a jednocześnie wydajnego – możesz wybrać niewielki laptop 2 w 1.

Laptopy 2 w 1 – lekkość i funkcjonalność

Laptopy z funkcją tabletu przyjęło się nazywać laptopami 2 w 1. Są to niewielkie (od ok. 11 cali do ok. 14 cali), lekkie i cienkie sprzęty z dotykową matrycą, która może pełnić funkcję samodzielnego urządzenia. Wyróżnia się dwa typy tych urządzeń: konwertowalne i hybrydowe. Modele konwertowalne mają na stałe przytwierdzoną klawiaturę, którą można obrócić i potraktować jako podpórkę pod ekran. Modele hybrydowe posiadają odłączaną klawiaturę, a wszystkie podzespoły niezbędne do działania zawarte są w ekranie.

Laptopy 2 w 1 – przez wzgląd na niewielkie rozmiary oraz przeznaczenie – różnią się wydajnością od standardowych modeli. Są to przede wszystkim urządzenia mobilne, które wymagają mocnej baterii i energooszczędnych komponentów. Częściej więc znajdziemy w nich procesory o niższej wydajności czy zintegrowane z procesorem karty graficzne (wyjątki stanowią mocniejsze modele profesjonalne, przeznaczone do pracy z programami graficznymi). Bardzo często laptopy z funkcją tabletu pozbawiane są niektórych komponentów, np. karty sieciowej przewodowej czy kilku złączy USB. Standardem są także dyski SSD – cienkie, szybkie i energooszczędne komponenty, w których przechowujemy dane.

Laptopy 2 w 1 – wady

Laptopy 2 w 1, ze względu na ograniczoną funkcjonalność, mogą nie sprawdzić się przy obsłudze wymagających programów. Oczywiście na rynku znajdziemy modele dedykowane profesjonalistom, jednak ceny tychże sprzętów są nierzadko bardzo wysokie (od ok. 5 tys. zł w górę). W tym wypadku bardziej opłacalne wydają się standardowe laptopy, które mają podobną wydajność, ale o wiele niższą cenę. Wszystko zależy oczywiście od budżetu i potrzeb.

Podobnie jest w przypadku gier. Laptopy 2 w 1 mogą poradzić sobie z uruchomieniem niektórych, mało wymagających tytułów, ale nie będą tak wydajne jak komputery stacjonarne czy nawet laptopy, które dysponują i mocniejszą kartą graficzną, i mocniejszym procesorem chłodzonym aktywnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)