Podkładki chłodzące. Laptop będzie działać bez zarzutu
Lato (choć jeszcze nie to kalendarzowe) w pełni, a klimatyzacja w domach i samochodach chodzi na pełnych obrotach. Upały mają również zgubny wpływ na komputery, zwłaszcza gamingowe. Są jednak sposoby na to, by sobie poradzić z przegrzaniem.
Laptopy, zwłaszcza te przeznaczone dla graczy, mogą osiągać bardzo wysokie temperatury, zwłaszcza po włączeniu wymagających gier. Prędkość obrotowa wbudowanych wiatraczków wzrasta, a te zaczynają pracować coraz głośniej, co również daje się we znaki i psuje doznania płynące z gry. Przegrzewający się laptop skutkuje obniżeniem pracy podzespołów, a to z kolei przekłada się na płynność rozgrywki.
Co odpowiada za przegrzewanie się laptopa?
Przyczyn podnoszenia się temperatury podczas pracy może być wiele. W większości przypadków – zwłaszcza jeśli problem nie pojawiał się tuż po zakupie komputera – jest to wina kurzu, który osadza się na śmigłach wentylatora. Wystarczy rozkręcić sprzęt, usunąć kurz i gotowe. Czasem zawodzi również pasta termoprzewodząca do procesora. Jej wymiana wymaga bardziej specjalistycznego podejścia i odpowiedniej techniki nakładania, tak by przykryć nią wszystkie elementy narażone na przegrzewanie.
Nawet nowe laptopy nie zawsze działają bezproblemowo. Często może się zdarzyć, że układ chłodzenia nie radzi sobie z pracą z bardziej zaawansowanymi podzespołami, a w gruncie rzeczy po uruchomieniu jakiejkolwiek gry z ostatnich kilku lat można dostrzec alarmujący wzrost temperatury. Takiego problemu nie należy bagatelizować i warto zadbać o chłodzenie.
Zainwestuj w dodatkowe chłodzenie
W przypadku komputera stacjonarnego nie obejdzie się bez wymiany wentylatora. Na szczęście można to zrobić samodzielnie przy pomocy kilku podstawowych narzędzi. Jeśli natomiast chodzi o laptopy, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Rozwiązaniem staje się podkładka chłodząca odprowadzająca powietrze.
Jeden lub dwa duże wiatraki obracają się nieco wolniej niż te zamontowane w oryginalnym wentylatorze, a co za tym idzie – działają o wiele ciszej przy jednoczesnym odprowadzaniu gorącego powietrza na zewnątrz.
Jak wybrać podkładkę?
Przed zakupem zwróć przede wszystkim uwagę na rozmieszczenie wentylatorów. Powinny znajdować się w miejscu, w którym bez problemu trafią pod obudowę. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w model, który umożliwia dowolne ustawienie wiatraków. Wbrew pozorom nie jest on drogi, a mniejsze wiatraczki ustawione w odpowiednim do tego miejscu potrafią zdziałać cuda.
Temperatury podzespołów można sprawdzić przy pomocy darmowych programów, które warto ściągnąć na swój sprzęt. Jeśli podczas pracy temperatura osiągnie wysoki poziom, aplikacja wyśle użytkownikowi komunikat, który ostrzega o nadmiernym przegrzewaniu się podzespołów. Pamiętaj, że podczas spoczynku zwykle temperatura nie przekracza 60 st. C, natomiast podczas maksymalnego obciążenia nie powinna wynosić więcej niż 90 st. C.