Dni na Ziemi są coraz dłuższe. Winowajca jest dosyć zaskakujący

Dni na Ziemi są coraz dłuższe. Winowajca jest dosyć zaskakujący

Dni na Ziemi są coraz dłuższe. Winowajca jest dosyć zaskakujący
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Arkadiusz Stando
05.06.2018 10:21, aktualizacja: 06.06.2018 11:54

Około 1,4 miliarda lat temu Księżyc był znacznie bliżej Ziemi niż dziś. Miało to bezpośredni wpływ na długość doby na naszej planecie. Wtedy obrót planety wokół własnej osi trwał zaledwie 18 godzin.

Badanie naukowców z University of Wisconsin-Madison pozwoliło wykazać wpływ odległości Księżyca na sposób obracania się Ziemi wokół własnej osi. Im dalej jest nasz naturalny satelita, tym doba trwa dłużej. Naukowcy uważają również, że Księżyc będzie dalej się oddalać. Tym samym doba ziemska będzie się wydłużać. Według badań, Księżyc jest 3,82 cm dalej od Ziemi każdego roku.

Aby zrozumieć sposób, w jaki orbita Księżyca wpływa na obrót Ziemi, zespół naukowców z profesorem Stephenem Meyersem wykorzystał metodę astrochronologii. To statystyka, która łączy teorię astronomiczną z obserwacją geologiczną, w celu rekonstruowania historii Układu Słonecznego.

Każdy obiekt w Układzie Słonecznym ma wpływ na pozostałe ciała, poprzez własne pole grawitacyjne. Te zjawisko nazywa się cyklami Milankovitcha i naturalnie ma również miejsce na Ziemi. Wpływa między innymi na klimat i rozkład światła słonecznego na naszej planecie.

Profesor Meyer spoglądając na osady na skałach sprzed 90 milionów lat uzyskał informacje o cyklach klimatycznych planety. To pomogło mu dokonać obliczeń dotyczących obrotu Ziemi ponad miliard lat temu. Najważniejszym wynikiem było 3,82 cm rocznie, czyli odległość, z jaką oddala się Księżyc od Ziemi rocznie.

Zanim przebadanie zmiany w długości doby będzie miało sens, należy jeszcze sporo poczekać. Co prawda, zanim zmiany będą rzeczywiście zauważalne, ludzkość może już nie istnieć.

Źródło: Phys.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)