DNA jak przenośny dysk. Naukowcy MIT dokonali przełomu
Nad tym, czy nasze DNA może przechowywać pliki i podobne dane, naukowcy zastanawiają się od lat. Najnowsze odkrycie zespołu z MIT przynosi przełom - badacze są zdania, że DNA może przechowywać pliki i składać je w całość w czasie ich odczytu.
Na świecie istnieje ponad 10 bilionów GB danych i z każdym dniem ta ilość się powiększa. Zdjęcia, filmy, muzyka i inne dokumenty przechowywane są w centrach danych, których utrzymanie jest nie tylko kosztowne, ale również skomplikowane.
Rozwój technologii i ciągłe poszerzanie przez nas wiedzy tworzy problem z przechowywaniem i archiwizowaniem danych. Już od jakiegoś czasu eksperci sugerują, że z czasem może zabraknąć na to wszystko miejsca, a otrzymanie centrów danych będzie zbyt kosztowne.
Naukowcy z MIT uważają, że znaleźli na to rozwiązanie. Zauważyli, że wszystko cyfrowe dane na świecie można - w teorii - zmieścić w jednym kubku wypełnionym DNA. Gęstość łańcuchów w cząsteczce pozwala na przechowywanie ogromnej ilości danych na bardzo małej powierzchni.
Nie są to jednak pierwsze badania skupiające się na przechowaniu plików w DNA. Jednak badacze z MIT dokonali przełomu w pobieraniu potrzebnych informacji z wielu kawałków DNA przechowujących wiele plików.
Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]
Swoje odkrycie zademonstrowali z pomocą 6-mikrometrowej cząsteczki krzemionki, na której zapisano 20 obrazów. Sekwencje DNA posłużyły jako etykiety z zawartością pliku, dzięki czemu badacze byli w stanie wciągnąć poszczególne obrazy z całego przechowywanego w DNA albumu. Badacze podkreślili również, że przechowywane w DNA pliki są znacznie bezpieczniejsze niż w centrach danych.
- Potrzebujemy nowych rozwiązań do przechowywania tych ogromnych ilości danych, które gromadzi świat, zwłaszcza danych archiwalnych. DNA jest tysiąc razy gęstsze niż pamięć flash, a inną interesującą właściwością jest to, że po stworzeniu polimeru DNA nie zużywa żadnej energii. Można zapisać DNA, a następnie przechowywać je na zawsze - zauważył Mark Bathe z MIT.
Chociaż najnowsze odkrycie jest naprawdę przełomowe, to zanim DNA zastąpi pamięć flash czy dyski twarde minie jeszcze dużo czasu. Dzisiaj to rozwiązanie brzmi, jak science fiction. Jednak faktem jest, że potrzebne są nowe sposoby przechowywania i archiwizacji danych, a wykorzystanie DNA wydaje się być bezpiecznym i tanim rozwiązaniem.