Długo oczekiwana Opera 9.5 – do pobrania!

Długo oczekiwana Opera 9.5 – do pobrania!
Źródło zdjęć: © Opera

12.06.2008 13:36, aktual.: 12.06.2008 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po długim oczekiwaniu na najnowszą wersję Opery wreszcie się jej doczekaliśmy. Można już pobrać najnowsze dzieło skandynawskich programistów.

Już podczas wydań BETA, zarówno 9.5 Beta 1 jak i 9.5 Beta 2 Opera zapowiadała się ciekawie. Z dobrymi wynikami przechodziła różne testy, np. ACID3. przy których Internet Explorer był niemalże całkowicie bezradny.

Lista zmian w porównaniu do wersji 9.2. jest całkiem długa. Do najważniejszych można zaliczyć poprawę zarządzania pamięcią i użyciem procesora. Producent deklaruje znaczące obniżenie zapotrzebowanie nowej Opery na pamięć RAM oraz siły naszych CPU. To dobra wiadomość, bo w niektórych sytuacjach poprzednie wersje tej przeglądarki potrafiły „zabrać sobie” nawet 99% mocy procesora, pożerając ogromne ilości RAM. Poprawiono także bezpieczeństwo, usuwając znane błędy, jak i rozszerzono automatyczną ochronę przed niebezpiecznymi stronami.

Przeglądarka zyskała także całkiem nową funkcjonalność „Opera Link”. Pozwala ona zarządzać i w prosty synchronizować zakładki, pasek osobisty czy też menu szybkiego wybierania „Speed dial”.
Wprowadzono możliwość pełnego przeszukiwania historii odwiedzonych stron, nie tylko po nazwie strony, ale także po treści zawartych na poprzednio odwiedzanych stronach.

Dodano wsparcie dla API Microsoft Active Accessibility (MSAA), a także podstawowe wsparcie dla Window-Eyes, JAWS, NVDA, i OS X VoiceOver. W nowej Operze zaimplementowano także podstawy Accessible Rich Internet Applications (ARIA).

9.5 to także zmiany w interfejsie użytkownika. Jest on jeszcze bardziej konfigurowalny niż dotychczas i zawiera nowe funkcjonalności. Dodano nowe skróty klawiaturowe, wprowadzono zupełnie nowy system powiadamiania o nowej poczcie i zdarzeniach.

Lista zmian jest bardzo długa i nie sposób opisać wszystkich. Użytkownicy oraz fani Opery będą jednak bardzo zadowoleni.

Pobierz nową operę 9.5

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)