Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz

Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz

Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
14.06.2019 13:05

Alison Cobb przez całe życie zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski? Kiedy naukowca coś dręczy, nie może sobie odpuścić. Brytyjka przeprowadziła badania i rozwiązała swój problem.

Po co zebry mają paski? Jak się okazuje, tworzą coś w rodzaju "naturalnej klimatyzacji". Jak zapewne wiecie, biały kolor przepuszcza więcej światła, a czarny je pochłania. W efekcie jaśniejsze barwy nagrzewają się w mniejszym stopniu, a ciemniejsze w większym.

Alison Cobb, dziś już 85-latka, od małego zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski, i jaki wpływ mają akurat czarne i białe kolory na organizm tych zwierząt. Pierwsze pytania pojawiły się w jej głowie już w wieku 4 lat. Ale dopiero gdy skończyła okrągłą 70-siątkę, miała okazję zobaczyć zebry z bliska, podczas wyprawy do Afryki z jej mężem.

Kiedy już dotknęła skóry zwierzęcia, nawet bez patrzenia była w stanie rozróżnić, która część jest biała, a która czarna. I wtedy zaczęła się zastanawiać, dlaczego zebra jest czarno-biała, a nie np. cała biała, skoro jaśniejszy kolor pochłania mniej światła?

Po co zebry mają paski?

Naukowcy przebadali skórę zwierząt żywych, oraz martwych. Okazuje się, że różnice pomiędzy temperaturami czarnych i białych pasków były ogromne. Czarna skóra u zwierzęcia była o 15 stopni Celsjusza niższa, niż w przypadku martwej.

Badacze sądzą, że te różnice temperatur są wystarczające, aby spowodować mikroruchy powietrza. Taki minimalny ruch może spowodować ochłodzenie ciała, nawet w najgorętszych porach dnia. Dodatkowo, przyśpieszają parowanie potu, dzięki czemu zwierzę może więcej wypacać, aby ochłodzić ciało. Badania zostały opublikowane w serwisie Journal of Natural History.

Dodatkowo, naukowcy zauważyli, że zebry często utrzymują swoje czarne owłosienie "prosto w powietrze". Szczególnie w najgorętszych porach dnia. Zakładają, że służy to zwiększeniu regulacji ciepła, chociaż nie mają pojęcia, jak to wytłumaczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)