Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz
Alison Cobb przez całe życie zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski? Kiedy naukowca coś dręczy, nie może sobie odpuścić. Brytyjka przeprowadziła badania i rozwiązała swój problem.
Po co zebry mają paski? Jak się okazuje, tworzą coś w rodzaju "naturalnej klimatyzacji". Jak zapewne wiecie, biały kolor przepuszcza więcej światła, a czarny je pochłania. W efekcie jaśniejsze barwy nagrzewają się w mniejszym stopniu, a ciemniejsze w większym.
Alison Cobb, dziś już 85-latka, od małego zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski, i jaki wpływ mają akurat czarne i białe kolory na organizm tych zwierząt. Pierwsze pytania pojawiły się w jej głowie już w wieku 4 lat. Ale dopiero gdy skończyła okrągłą 70-siątkę, miała okazję zobaczyć zebry z bliska, podczas wyprawy do Afryki z jej mężem.
Kiedy już dotknęła skóry zwierzęcia, nawet bez patrzenia była w stanie rozróżnić, która część jest biała, a która czarna. I wtedy zaczęła się zastanawiać, dlaczego zebra jest czarno-biała, a nie np. cała biała, skoro jaśniejszy kolor pochłania mniej światła?
Po co zebry mają paski?
Naukowcy przebadali skórę zwierząt żywych, oraz martwych. Okazuje się, że różnice pomiędzy temperaturami czarnych i białych pasków były ogromne. Czarna skóra u zwierzęcia była o 15 stopni Celsjusza niższa, niż w przypadku martwej.
Badacze sądzą, że te różnice temperatur są wystarczające, aby spowodować mikroruchy powietrza. Taki minimalny ruch może spowodować ochłodzenie ciała, nawet w najgorętszych porach dnia. Dodatkowo, przyśpieszają parowanie potu, dzięki czemu zwierzę może więcej wypacać, aby ochłodzić ciało. Badania zostały opublikowane w serwisie Journal of Natural History.
Dodatkowo, naukowcy zauważyli, że zebry często utrzymują swoje czarne owłosienie "prosto w powietrze". Szczególnie w najgorętszych porach dnia. Zakładają, że służy to zwiększeniu regulacji ciepła, chociaż nie mają pojęcia, jak to wytłumaczyć.