Trwa ładowanie...
d25c9ee

Dlaczego zebry mają paski? I tak nie zgadniesz

Alison Cobb przez całe życie zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski? Kiedy naukowca coś dręczy, nie może sobie odpuścić. Brytyjka przeprowadziła badania i rozwiązała swój problem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajemnica pasków zebry została rozwiązana
Tajemnica pasków zebry została rozwiązana (East News)
d25c9ee

Po co zebry mają paski? Jak się okazuje, tworzą coś w rodzaju "naturalnej klimatyzacji". Jak zapewne wiecie, biały kolor przepuszcza więcej światła, a czarny je pochłania. W efekcie jaśniejsze barwy nagrzewają się w mniejszym stopniu, a ciemniejsze w większym.

Alison Cobb, dziś już 85-latka, od małego zastanawiała się, dlaczego zebry mają paski, i jaki wpływ mają akurat czarne i białe kolory na organizm tych zwierząt. Pierwsze pytania pojawiły się w jej głowie już w wieku 4 lat. Ale dopiero gdy skończyła okrągłą 70-siątkę, miała okazję zobaczyć zebry z bliska, podczas wyprawy do Afryki z jej mężem.

Kiedy już dotknęła skóry zwierzęcia, nawet bez patrzenia była w stanie rozróżnić, która część jest biała, a która czarna. I wtedy zaczęła się zastanawiać, dlaczego zebra jest czarno-biała, a nie np. cała biała, skoro jaśniejszy kolor pochłania mniej światła?

d25c9ee

Po co zebry mają paski?

Naukowcy przebadali skórę zwierząt żywych, oraz martwych. Okazuje się, że różnice pomiędzy temperaturami czarnych i białych pasków były ogromne. Czarna skóra u zwierzęcia była o 15 stopni Celsjusza niższa, niż w przypadku martwej.

Badacze sądzą, że te różnice temperatur są wystarczające, aby spowodować mikroruchy powietrza. Taki minimalny ruch może spowodować ochłodzenie ciała, nawet w najgorętszych porach dnia. Dodatkowo, przyśpieszają parowanie potu, dzięki czemu zwierzę może więcej wypacać, aby ochłodzić ciało. Badania zostały opublikowane w serwisie Journal of Natural History.

d25c9ee

Dodatkowo, naukowcy zauważyli, że zebry często utrzymują swoje czarne owłosienie "prosto w powietrze". Szczególnie w najgorętszych porach dnia. Zakładają, że służy to zwiększeniu regulacji ciepła, chociaż nie mają pojęcia, jak to wytłumaczyć.

Źródło: ABC News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25c9ee

Podziel się opinią

Share

d25c9ee

d25c9ee
Więcej tematów