Dlaczego zebry mają paski?

Dlaczego zebry mają paski?
Źródło zdjęć: © Fotolia / Hayati Kayhan

02.02.2015 10:44, aktual.: 02.02.2015 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego zebry posiadają na skórze charakterystyczne białe pasy. Przypuszczali, że umaszczenie zwierząt wykształciło się pod wpływem ewolucji w celu zmylenia drapieżników, ochrony przed roznoszącymi choroby owadami, regulacji temperatury ciała i podtrzymania spójności społecznej.

Brenda Larison i jej współpracownicy przeanalizowali wzór umaszczenia przedstawicielek najliczniejszego gatunku zebry - zebr stepowych (Equus quagga). W badaniu uwzględnili zwierzęta żyjące w 1. różnych rejonach Afryki.

Zaobserwowali, że zebry mieszkające w cieplejszym klimacie posiadają grube pasy pokrywające całe ciało. Tymczasem pozostałe zwierzęta –. zwłaszcza te żyjące w rejonach o stosunkowo niskich temperaturach w zimie, np. Afryce Południowej czy Namibii – mają mniej pasów, które są do tego znacznie węższe i delikatniejsze. Niektóre z tych zebr posiadają nawet fragmenty ciała (np. nogi) o jednolitym umaszczeniu.

Na tej podstawie badacze uznali, że regulacja temperatury ciała (termoregulacja) jest głównym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie i wygląd pasów.

Ich wnioski znajdują potwierdzenie w innym badaniu (czekającym jeszcze na publikację), w którym zespół koordynowany przez Daniela Rubensteina z Uniwersytetu Princeton (USA) wykazał, że zebry posiadające grube, białe pasy mają temperaturę ciała niższą o około 5 stopni w skali Fahrenheita (niecałe 3 stopnie w skali Celsjusza) niż antylopy o jednolitym umaszczeniu, żyjące na tym samym terytorium.

Naukowcy kontynuują badania i mają nadzieję, że uda im się zidentyfikować geny, które wpływają na wzór umaszczenia u zebr.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)